Siseminister Anvelt toetab Vaheri jätkamist PPA juhina ({{commentsTotal}})

{{1520419680000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Idapiiri väljaehitamise projekti siseaudit ei tuvastanud politsei- ja piirivalveameti (PPA) poolt 2015. aasta veebruaris valitsuskabinetile esitatud materjalide ettevalmistamisel hooletut suhtumist, vastutustundetut tegutsemist ega olulisi juhtimisvigu. Siseminister Andres Anvelt toetab Elmar Vaheri jätkamist PPA juhina.

"Kõige tähtsam on see, et PPA juhtkond ei teinud projekti ettevalmistamisel ja juhtimisel sisulisi vigu, aga probleeme oli info edastamisega," ütles siseminister Andres Anvelt.

Anvelti sõnul on tema jaoks senised probleemid selgeks vaieldud, riigipiiri ehituse ja selle ettevalmistusega peab tempokalt edasi minema ja Eesti saab endale 21. sajandi väärilise hea ja tugeva piiri.

"Projektimeeskond sai maismaapiiri maksumuse olulisest kallinemisest teada 2016. aasta detsembris, mil oli vastu võtnud seitsme piirilõigu (kogupikkusega u 65 km) dokumentatsiooni koos ehituseelarve prognoosidega, millest siseministeeriumi ei informeeritud," selgitas siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo.

Anvelt rõhutas, et PPA juhtkond tegi kommunikatiivse, mitte sisulise vea.

"Auditist selgunud asjaolud ei oleks idapiiri hinda muutnud ega ehitusprojekti valmimist kiirendanud. Küll aga oleks ära jäänud projekti osapoolte ja avalikkuse eksitamine muljega, et piir ei kalline ja valmib õigeaegselt," märkis siseminister.

Info liikumises puudujäägid

"Aktuaalne kaamera" küsis siseministri käest, kuidas ta hindab info liikumist ministeeriumis, ning Anvelt ütles, et näeb puudujääke.

"Ma hindangi, et oma majas on info liikumises päris suured puudujäägid. Ma üldse ei eitagi seda. Ehk siis siin majas hinnatakse seda infot, mida tuuakse PPA-st. PPA ei tahtnud tuua etteulatuvaid hinnanguid sellest, et hind läheb kallimaks, tõi prognoosi, et läheb. Ja siin majas ei tuntud ka vajalikul määral huvi konkreetselt hinna kujunemise protsesside vastu," lausus minister.

Auditist ilmnes, et PPA sai maismaapiiri ehitusmaksumuse olulisest kallinemisest teada 2016. aasta detsembris, kui oli vastu võtnud seitsme piirilõigu projektdokumentatsiooni koos ehituseelarve prognoosidega.

Piirilõikude täpsustunud ehitusmaksumuse prognoosist siseministeeriumi ei informeeritud. PPA teavitas esimest korda üheselt mõistetavalt ja kirjalikult taasesitatavas vormis idapiiri projekti kallinemisest siseministeeriumi tegevjuhtkonda tänavu 1. veebruaril.

Eelnevalt oli PPA teavitanud mitteametlikult siseministeeriumi piiriprojekti kallinemisest vähemalt kaks korda ning rõhutades, et idapiiri väljaehitamise lõplik ehitusmaksumus selgub 2017. aasta lõpus pärast ehitusprojekti valmimist.

Audiitorite hinnangul raskendas piiriprojekti võimaliku kallinemise varasemat teadvustamist asjaolu, et PPA juhtkonnal puudus ajakohastatud detailne tervikvaade idapiiri väljaehitamise tegevustest, nende kavandatud maksumustest ja teostamise tähtaegadest.

Audiitorite koostatud analüüs näitab, et maismaa taristu ühe kilomeetri ehitusmaksumus 2016. aastal vastuvõetud 7. lõigu projekteerimistulemustes (ca 678,4 tuh €/km kohta) erineb võrreldes 2015. aasta veebruaris valitsuskabinetile esitatud ühe kilomeetri ehitusmaksumuse (106,9 tuh € /km kohta) hinnaprognoosist 634 protsenti ehk sedavõrd ulatuslikult, et pidanuks pälvima projektimeeskonna tähelepanu.

Toimingute tulemusel järeldasid audiitorid, et PPA omas juba 2016. aasta lõpul asjakohast ja piisavat alusinformatsiooni maismaapiiri taristu ehituse kogumaksumuse kallinemise analüüsimiseks ja siseministeeriumi juhtkonna informeerimiseks.

Eesti vabariigi idapiiri väljaehitamise, tähistamise ja tehnilise valve võimekuse arendamise projekti kallinemine ning viibimine võrreldes 2015. aasta veebruaris prognoosituga tulenes nii ettenägematutest asjaoludest kui ka kiirustamisest projekti ettevalmistamisel, eelarve prognoosimisel ja tähtaegade kavandamisel.

Piiriprojekt koostati 2015. aasta veebruariks ebamõistlikult lühikese tähtajaga ja eelnevatel aastatel kavandatust ambitsioonikamana ning visiooni tasemel, kuna puudus usaldusväärne teadmine piiriribal geoloogilistest ja geodeetilistest tingimustest, ehitusmahtudest, kasutatavatest materjalidest ja tehnilistest nõuetest.

Ehitusmaksumus kalkuleeriti sedavõrd üldisel tasemel, et 2015. aasta ehitusmaksumuse kalkulatsioone ei ole võimalik võrrelda 2018. aastal esitatuga.

Toimetaja: Marek Kuul, Siiri OttenderHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: