Politseijuht: Eestis pole allilma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eestis ei ole allilma selle klassikalises tähenduses, kus kuritegelik maailm mõjutab poliitikat ja inimeste igapäevaelu, kinnitas politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

"Eestis ei ole allilma, on kuritegelikud ühendused. Allilm tähendab seda, et kuritegelik maailm mõjutab poliitikat, kultuuri ja inimeste igapäevaelu. 1990-ndatel see nii oli, aga enam mitte. Siis maksti ka politseinikele, et nad tõmbaksid toimikutest lehti välja," rääkis Vaher.

Politseijuht ütles, et umbes kümme protsenti ebaseaduslikest piiriületustest Eesti pool ei kontrolli.

"Me saame aru, et see toimus, aga me ei tea, kes selle toime pani. Samas on alati olemas ka inimliku äraeksimuse võimalas. Ma olen ka ise noore sportlasena orienteerumisvõistlustel kogemata sattunud Venemaale. Küsisin ühel babuljalt, kus on Eesti ja ta näitas suuna kätte. Ja see oli mu elu kiireim jooks tagasi Eestisse."

Vaheri sõnul aitab piiri toimimisele kõige paremini kaasa rahvusvahelised kokkulepped, kus riigid peavad kinni, et piiri ei rikuta.

"Aga meie naaber paraku ei hooli sellest üldse, vaid isegi mängib meiega. Vene piirivalve on FSB teine osakond ja sealtkaudu tööd käivad. Teine asi on heidutus. Kui me räägime illegaalidest, siis nende jaoks mängib rolli, kust mugav ja kust ebamugav tulla. Proovitakse eri nippe. Näiteks näeme, et looma pea ujub üle jõe, aga vee all on hoopis meesterahvas salasuitsuga. põdrapea."

Vaher ei teinud suurt numbrit sellest, et Isamaa ja Res Publica Liit on venitanud tema uueks ametiajaks ametisse kinnitamisega.

"IRL-i juht on soovinud veelkord teada, mis on toimunud riigipiiri väljaehitamisega. Ja minul on heameel, kui üks valitsuserakonna juht soovib sel teemal arutada ja ootan kutset, et talle seda selgitada," sõnas Vaher ja kinnitas, et ta ise soovib PPA peadirektorina ametis jätkata.

Elmar Vaher "Otse Uudistemajast" Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: