Tänavu on kavas idapiiri väljaehitamiseks kulutada 17 miljonit

Piirivalvur idapiiril
Piirivalvur idapiiril Autor/allikas: Politsei- ja piirivalveamet

Esimest korda kogunenud idapiiri väljaehitamise nõukogu sai ülevaate piiriehituse hetkeseisust, tänavu on kavas kulutada idapiiri väljaehitamiseks 17 miljonit eurot.

Neljapäeval kogunes esimest korda idapiiri väljaehitamise nõukogu, kuhu kuuluvad asjasse puutuvate ministeeriumide ja peaministri büroo esindajad, edastas siseministeeriumi pressiesindaja. Nõukogu esimesel kohtumisel oli kõne all piiriehituse projekti juhtrühma ja nõukogu eesmärgid, ülesanded ja töövorm.

Koosolekul osalenud politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher andis nõukogule põhjaliku ülevaate idapiiri väljaehitamise hetkeseisust.

Vaheri sõnul on kevade seisuga on lõplikult valmis ja vastu võetud kaks katselõiku ning ees seisab ka katselõikude testimine. Tänavu jätkatakse elektriliitumise punktide rajamisega ning plaanis on suuremahulised hanked ja investeeringud kokku 17 miljoni euro eest.

Vaheri sõnul on endisel päevakorral küsimused piiririba laiendamisest, läbirääkimised maaomanikega kestavad. Samuti jätkuvad piirivalve infosüsteemi Kilp arendustööd ning juhtimispunktide väljaehitamine.

Ka kavatseb politsei- ja piirivalveamet rajada Narva jõele kolme radaripositsiooni, mida hakatakse kasutama Vasknarva, Punamäe ja Permisküla kanti jääva piiriäärse ala valvamiseks. Radaripositsioonide rajamiseks ostis amet maad juurde, et vajaminev taristu ära mahutada. Praegu käivad radaripositsioonide rajamiseks vajaminevad ettevalmistustööd, sealhulgas ehituslubade hankimine. Edasi ehitatakse vastavad tornid ja tellitakse vajaminev tehnika ehk kaamerad ja radarid. Töödega loodetakse valmis saada selle aasta lõpuks või hiljemalt 2019.a alguses.

Ka sel aastal ootavad ees Peipsi järvistul piirirežiimi ala tähistamine toodritega ning Narva veehoidlale mullu paigaldatud toodrite asukohtade korrigeerimine selleks, et ennetada ebaseaduslikke ületusi. Neid töid koostöös veeteedeametiga alustatakse loodetavasti juba maikuus, sõltuvalt ilmastikuoludest.

Lähiajal lõpetatakse ka Narva jõe lähistel piiriäärsel alal piiripostide paigaldamine, mis tähendab, et kogu Eesti-Vene piir (välja arvatud väljavahetamisele kuuluvad maad) saavad piiripostidega kaetud.

Idapiiri väljaehitamise nõukogu koguneb jälle 30. mail.

Piiri väljaehitamise projekti juhtimine korraldati siseministri käskkirjaga ümber, kui vaheauditis ilmnesid kommunikatsiooniprobleemid. Pandi paika töö tellija ja töö täideviija ning nende ülesanded ja vastutus. Projekti tegevusi korraldab piiri väljaehitamise juhtgrupp politsei- ja piirivalveameti peadirektoriga eesotsas. Nõukogu tegevust juhib siseministeeriumi korrakaitse ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüt.

Valitsuskabinet koguneb mai lõpus, et saada hinnang Eesti idapiiri tehnilise seire ja valvesüsteemi ning taristu kontseptsiooni tõhususele Euroopa Liidu Piiriagentuurilt (FRONTEX) ja Riigi Kinnisvara AS-ilt. Samuti on piiritaristu ehitusprojektile tellitud analüüs väliselt eksperdilt, see valmib suvel.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: