Idapiiri audit: kompetentse tööjõu puudus ja juriidilised vaidlused

{{1527665160000 | amCalendar}}
Foto: Arved Breidaks/Valgamaalane/Scanpix

Idapiiri auditi järgi on politsei- ja piirivalveametil olnud idapiiri ehitamise projekti läbi viies puudu kompetentsest tööjõust. Samuti tuvastati probleeme paari riigihanke läbiviimisel. Ülevaate andsid siseminister Andres Anvelt, siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo ning politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

Tarmo Olgo sõnul näitas audit, et esimese poolaasta jooksul on siseministeerium ja PPA parandanud töökorraldust ja loonud struktuuri projekti läbiviimiseks.

Ta rääkis, et projektijuhtimine ja järelevalve on rahuldaval tasemel, tuvastatud puudused on kõrvaldatud või kõrvaldamisel.

"Parandamist vajab riskijuhtimise korraldus. Me leidsime, et PPA-l ei ole piisavalt vastava kogemusega spetsialiste sedavõrd keeruka projekti läbiviimiseks," rääkis Olgo.

Olgo sõnul oli probleeme ka hangete õiguspärasusega, täpsemalt maismaapiiri projekteerimise juures ja kahe katselõigu ehitamise juures, mille puhul ei järginud PPA riigihanke seaduse kõiki nõudeid.

Elmar Vaher ütles, et auditist tuleb välja suur hulk juriidilisi küsimusi, milles on audiitorid PPA juristidega eriarvamustel.

"Idapiir on sedasorti objekt, mille tehnilisi andmeid peame me kaitsma," ütles Vaher.

Vaher rääkis veel, et PPA on otsimas inimesi, kellel on vastavate suurte projektide läbiviimise kogemus olemas.

Andres Anvelti sõnul ei tuvastanud audit raha kasutamisel mingit pahatahtlikkust või hooletust. "Ei saa rääkida, et oleksid olnud olulisi riigihangete seadusrikkumisi," ütles ta.

Siseministeerium sai tänavu veebruaris politsei- ja piirivalveametilt (PPA) kalkulatsiooni, millest selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks. Anvelt algatas seetõttu siseauditi, uurimaks, miks nii juhtus.

2015. aasta veebruaris valitsuskabinetile esitatud esialgses hinnangus läinuks idapiiri ehitus maksma 79 miljonit eurot, kuid veebruariks valminud ehitusprojektide kohaselt läheb idapiir 118 miljonit eurot kallimaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: