Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti poliitikud tuuritavad ÜRO-kampaaniaga eksootilistes riikides

Kohtumine Laoses
Kohtumine Laoses Autor/allikas: ERR

Eesti poliitikud promovad eksootilistes riikides Aafrikast Aasiani Eesti kandidatuuri ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks saamiseks.

Juulis alanud ametliku kampaania tarbeks eraldas valitsus miljon eurot, millest sel aastal on kampaania tarbeks kasutada 500 000 eurot, teist sama palju jääb kasutada 2018. aastal ning praegu on eelarvest kulutatud ligi 70 protsenti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (RE) viibib juba kolmandat nädalat Aafrikas, kus osaleb sama kampaania raames kohtumistel Botswanas, Sambias, Lesothos ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

5. novembril lendas parlamendisaadik Mart Nutt (IRL) Kagu-Aasiasse ja peab kohtumisi Laoses, Bangladeshis, Myanmaris ja Bhutanis.

Eesti ÜRO julgeolekunõukogusse kandideerimise kampaania juht Margus Kolga ütles, et kampaania eeldab suhtlemist terve maailmaga, eriti selle osaga, mis on väljaspool Euroopat ja kus on Eestiga samameelsed riigid.

"Seetõttu püüame kampaania eesmärgil ära kasutada kõiki ülemaailmseid või piirkondlikke üritusi, kuhu riigikogulased, valitsuse liikmed või poliitikud lähevad," selgitas ta.

Näiteks ootab riigikogu liiget Hannes Hansot (SDE) visiit USA-sse ja seal tekib tal võimalus kohtuda Washingtonis resideerivate Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna riikide esindajatega.

"Peale selle veel keskkonnaminister Siim Kiisleri (IRL) osalemine ÜRO kliimakonverentsil Bonnis, mis annab võimaluse kohtumisteks, peaministri osalemine Euroopa Liidu – Aafrika tippkohtumisel Abidjanis ning presidendi visiit Etioopiasse ja Rwandasse," loetles Kolga tulevasi välisreise, mida kasutatakse ära ka Eesti ÜRO-kampaaniaks.

Tema sõnul on kavas külastada Kariibi mere piirkonna, Aafrika, Vaikse ookeani ning ka Aasia riike.

President Kersti Kaljulaid ja välisminister Sven Mikser (SDE) osalesid septembris ÜRO peaassambleel, välisministeeriumi kantsler käis septembris Vaikse ookeani saareriikide foorumi tippkohtumisel Samoal.

Endine keskkonnaminister Marko Pomerants (IRL) osales suvel ÜRO ookeanide ja merede konverentsil New Yorgis, kus kohtus paljude riikide kõrgete esindajatega.

Haridusminister Mailis Reps (KE) osales hiljuti UNESCO peakonverentsil Pariisis ja kohtus kampaania eesmärgil eri riikide esindajatega.

Presidendi nõukoja liikmetest on Marianne Mikko (SDE) külastanud Singapuri, Linnar Viik Roheneemesaari ja Mauritiust. Mitte-resideeriv suursaadik Mart Tarmak (SDE) külastas Brasiiliat, Tšiilit ja Peruud ning kohtus Brasiilias kampaania teemadel portugalikeelsete riikide esindajatega.

Uued ajutised liikmed ÜRO julgeolekunõukokku hääletavad kõik ÜRO 193 riiki 2019. aasta suvel.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: