Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi president lubas uusi piiriüleseid operatsioone

Türgi president Recep Tayyip Erdogan 6. mail võimuparteile kõnet pidamas.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan 6. mail võimuparteile kõnet pidamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan lubas pühapäeval uusi piiriüleseid operatsioone ka nn uuel ajastul ehk pärast ennetähtaegseid valimisi 24. juunil.

"Türgi korraldab uuel ajastul täiendavaid pealetunge nagu seda olid Eufrati Kilp ja Oliivioks (Süürias), et puhastada oma piir terroriorganisatsioonidest," ütles Erdoğan Istanbulis oma Õigluse ja Arengu Partei (AKP) manifesti avalikustades.

Ta viitas seejuures varasematele operatsioonidele kurdi võitlejate ja äärmusrühmituse ISIS vastu Süüria põhjaosas.

Operatsioon Eufrati Kilp leidis toimus 2016. aasta augustist kuni 2017. aasta märtsini ning oli suunatud ISIS-e vastu. Varem sel aastal Afrini enklaavis aset leidnud Oliivioksa sihtmärgiks aga olid kurdide Rahvakaitseüksused (YPG).

President ei täpsustanud, kus järgmine operatsioon võiks aset leida, kuigi on spekuleeritud, et Ankara võib korraldada pealetungi Põhja-Iraagis.

Türgi sõnul on YPG seotud keelatud Kurdistani Töölisparteiga (PKK), mis on Türgis võimude vastu võidelnud alates 1984. aastast.

PKK-l on baase Iraagi Qandili mägipiirkonnas.

Erdoğan on korduvalt ähvardanud laiendada Afrini pealetungi YPG valduses olevale Manbijile, põhjustades kartusi vastasseisust seal paiknevate USA vägedega.

AKP tuli võimule 2002. aastal ning on sestsaadik olnud riigi suurim poliitiline jõud.

Türgi riigipea kuulutas läinud kuul üllatuslikult 24. juuniks välja ennetähtaegsed presidendi- ja parlamendivalimised.

Nende valimiste järel jõustuvad 2017. aasta aprillis referendumil heaks kiidetud põhiseadusmuudatused, mis laiendavad presidendi volitusi.

"24. juuni saab olema verstapost Türgi jaoks," lausus Erdoğan, kes oma 70-minutises kõnes käsitles erinevaid sise- ja välispoliitilisi küsimusi.

Ta kordas Türgi soovi ühineda Euroopa Liiduga, seda hoolimata pingetest mitme EL-i liikmega ja pikaleveninud liitumiskõnelustest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: