Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Afrinis sai surma kurdide üksuses võidelnud briti naine

Afrinis langenud kurdi võitleja, Briti kodanik Anna Campbell.
Afrinis langenud kurdi võitleja, Briti kodanik Anna Campbell. Autor/allikas: BBC/Sotsiaalmeedia

Süüria loodeosas Afrini piirkonnas sai surma kurdide omakaitseväe ridades võidelnud briti naine.

Ida-Sussexi krahvkonnast pärit 26-aastane Anna Campbell kuulus kurdide naisvõitlejaid ühendavasse üksusesse YPJ ja ta hukkus 15. märtsil Afrinis. Naise surma kinnitas BBC-ile tema isa Dirk Campbell.

Sellel ajal pommitasid Afrini linna kurdide vastu sõjalist operatsiooni alustanud Türgi relvajõud.

Anna Campbell oli ametilt torulukksepp ning Süüriasse läks ta 2017. aasta mais, et enda sõnul aidata kurdidel võidelda äärmusrühmitusega ISIS.

Dirk Campbell nentis, et tema tütar oli väga idealistlik ja veendunud inimene.

"Ta soovis luua paremat maailma ning oli selle nimel valmis andma kõik, mis tema võimuses. Ma ütlesin talle loomulikult, et ta riskib oma eluga, kuid ta teadis ise ka väga hästi, mida ta teeb.

Briti politsei on korduvalt hoiatanud, et Ühendkuningriigi kodanikud ei läheks Süüriasse võitlema ega liituks ühegi selles piirkonnas tegutseva relvarühmitusega. Ometi on Briti kodanikke sinna läinud nii islamiäärmuslastest terroristide kui ka nende vastaste ridadesse.

BBC andmetel oli Campbell algselt osalenud võitluses ISIS-ega Deir Ezzori provintsis, kuid kui Türgi ja Ankara poolt toetatud Süüria mässulised alustasid pealetungi Afrini piirkonnas, suundus osa kurdi võitlejaid sinna ning Campbell ja veel mõned briti vabatahtlikud liitusid nendega.

Isa sõnul olevat kurdidest võitluskaaslased isegi üritanud Campbelli ümber veenda. "Heledad juuksed ja sinised silmad, eks nad teadsid, et ta pälvib tähelepanu, kuid ta värvis oma juuksed mustaks ning rääkis nad ümber."

Ka YPJ komandör Nesrin Abdullah kinnitas, et Campbell oli nõudnud, et ta saaks Afrinisse suunduvate võitlejatega liituda.

Isa rääkis ka katsetest Briti välisministeeriumi kaudu Türgit survestada. "Ma võtsin ühendust meie rahvasaadiku Maria Caulfieldiga kohe, kui ma teadsin, et teda ohustab Türgi pommitamine. Saatsin oma rahvasaadikule kirja, ütlesin, et mu tütar on ohus, et tuleb panna välisministeerium survestama Türgit, et nad peatuksid," rääkis Dirk Campbell.

Campbell on esimene naissoost Briti kodanik, kes on Süürias YPG või YPJ ridades võideldes langenud. Samades üksustes sõdinud briti mehi on langenud seitse. Samuti on tõenäoliselt tegu esimese kurdide poolel võidelnud Briti kodanikuga, kes sai surma Türgi relvajõudude tegevuse tulemusena.

Türgi poolt toetatud jõud hõivasid Afrini kesklinna pühapäeval

Süüria mässulised hõivasid pühapäeval Türgi vägede toel Põhja-Süürias asuva Afrini linna ja kurdi üksused taandusid, ütlesid kohapealsed reporterid, Türgi sõjavägi ja kõrge kurdi ametnik. Samas on kurdi Rahvakaitseüksused (YPG) lubanud Türgile piirkonnas endiselt vastupanu osutada.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Ankara peab YPG-d Türgis ja Põhja-Iraagis tegutseva separatistliku Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja sellena terrorirühmituseks. YPG on süüdistused tagasi lükanud. Ühendriigid seevastu toetavad Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), milles YPG moodustab peamise lahingjõu, võitluses ISIS-e vastu.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Türgi pealetungi tõttu aga alustasid kurdid ja Damaskus uuesti läbirääkimisi ning sõlmitud kokkuleppe kohaselt hakkasid Süüria valitsust toetavad üksused tagasi Afrinisse liikuma. Damaskus on Türgi operatsiooni hukka mõistnud ja nimetanud seda okupeerimiseks.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud. Türgi on ähvardanud oma operatsiooni laiendada ka teistesse Süüria kurdide piirkondadesse, kuid seal asuvad koos YPG üksustega ka USA sõjaväelased ning see asjaolu on tekitanud tõsiseid pingeid Ankara ja Washingtoni vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: