Süüria kurdid on valmis kõnelusteks Damaskusega

Kurdide Rahvakaitseüksuse (YPG) liikmed.
Kurdide Rahvakaitseüksuse (YPG) liikmed. Autor/allikas: Delil Souleiman/AFP Photo/Scanpix

Süüria kurdide partei, kelle selja taga seisab USA, teatas kolmapäeval valmidusest pidada Damaskusega läbirääkimisi suure naftarikka alla üle riigi kirdeosas, mis on praegu kurdi võitlejate käes.

Süüria kurdide relvarühmitus Rahvakaitseüksused (YPG) teatas teisipäeval pärast Türgi ja USA kõnelusi, et lahkub Manbiji linnast.

YPG on kurdi ja araabia rühmitusi koondava Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) selgroog. SDF on tõrjunud Süürias ISIS-e välja mitmetelt aladelt ja üksust toetab USA juhitud koalitsioon.

Ankara peab Süüria kurdi võitlejaid ja nende parteid Türgi keskvõimu vastu sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks Süürias ning nõuab USA-lt, et too sunniks kurdi võitlejad Manbijist lahkuma ja Eufrati idakaldale taanduma.

Teisipäeval vastu võetud plaan näeb ette Türgi-USA ühispatrulli Manbijis pärast kurdi võitlejate lahkumist. Kokkulepe vähendab ilmselt pingeid NATO liikmesriikide vahel, kuid sunnib vägesid rahutul Süüria-Türgi piiril ümber grupeerima ning kahandab praegu SDF-i valduses olevat ala.

Kõrge kurdi ametnik Aldar Khalil ütles, et tema partei saadab delegatsiooni maad kuulama, et näha, kas president Bashar al-Assadi valitsus on valmis nõustuma autonoomse kurdide piirkonnaga riigi kirdeosas.

Aldar kinnitas, et ettepanek ei ole reaktsioon USA-Türgi kokkuleppele.

"Eesmärk on töötada välja Süüria-Süüria lahendus ning sulgeda uks konfliktidele ja sõdadele," ütles Aldar. "Kui tulemuseks on rahu ja stabiilsus, on see kõigi huvides.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: