X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA hoiatas Türgit Süüria-operatsiooni tsiviilohvrite eest

{{1521547380000 | amCalendar}}
Türgi sõdur Afrini kesklinnas 19. märtsil.
Türgi sõdur Afrini kesklinnas 19. märtsil. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Washington väljendas esmaspäeval sügavat muret seoses kurdi tsiviilelanikkonna massilise põgenemisega nädalavahetusel Süüria põhjaosas Türgi vägede kätte langenud Afrini linnast.

"Tundub, et suurem osa linna valdavalt kurdi rahvusest elanikkonnast evakueerus Türgi vägede ja nendega liidus olevate Süüria opositsioonijõudude rünnaku hirmus," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert. "Oleme mures ka seoses teadetega ulatuslikest rüüstamistest Afrinis ning oleme korduvalt väljendanud Türgi ametiisikutele oma tõsist muret."

Nauert lisas, et Türgi pealetung on halvendanud regiooni humanitaarolukorda, ÜRO andmetel on piirkonnast lahkunud sadu tuhandeid põgenikke.

Pentagoni esindaja kolonel Rob Manning väljendas esmaspäeval muret seoses teadetega, et Afrini elanikel puudub juurdepääs puhtale veele.

Türgi väed ja Ankara-meelsed ülestõusnud vallutasid Eufrati jõe läänekaldal asuva Afrini Süüria kurdi rahvakaitseüksustelt (YPG) paari päeva eest. Kuigi USA toetab YPG-d eriväelaste ja õhurünnakutega võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu, ei toetanud Ühendriigid neid võitluses Türgi vägedega.

Türgi on ähvardanud laiendada YPG-vastast pealetungi ka Eufrati jõest itta, kus asuvad ka USA väed.

Nauert rõhutas, et Washington ei vali Eufratist läänes pooli. "Me oleme pühendunud oma NATO liitlasele Türgile ja selle õiguspärastele julgeolekumuredele. Samuti oleme pühendunud ISIS-e vastasele kampaaniale ja oma partneritele Süüria Demokraatlikes Jõududes (SDF)," lausus ta.

YPG moodustab SDF-i peamise löögijõu.

Erdoğan omakorda nõuab USA-lt Türgi "petmise" lõpetamist Süürias

USA peab lõpetama Türgi "petmise" ja alustama koostööd, teatas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan pärast Washingtoni avaldust, et on mures Türgi ja sellega liidus olevate Süüria mässuliste jätkuva pealetungi pärast Põhja-Süürias.

"Kui oleme strateegilised partnerid, siis peate meid austama ja töötama koos meiega," lausus Erdoğan kõnes oma erakonna Õigluse ja Arengu partei (AKP) parlamendisaadikutele, pöördudes Ühendriikide poole.

USA teostas "sellise pettuse" Türgi vastu, kui relvastas Süüria kurdi rahvakaitseüksused (YPG).

YPG kontrollis Põhja-Süürias Afrini piirkonda, enne kui Türgi ja selle liitlasüksused enklaavi samanimelise linna nädalavahetusel hõivasid.

Türgi hinnangul on YPG seotud Türgis Ankara vastu sõdiva Kurdistani Töölisparteiga (PKK) ja seetõttu terroristlik.

"Kus te olite, kui me jagasime teiega oma muresid? Kui ütlesime: "Puhastagem siinset ala terroristidest koos." Kus te siis olite?" küsis Erdoğan USA välisministeeriumi avaldust kommenteerides.

Türgi oli tema sõnul varem öelnud USA-le, et Türgi ja USA võiksid sõdida piirkonnas ISIS-e vastu koos, kuid USA valis koostöö YPG-ga.

"Ühelt poolt ütlete Türgile, et oleme teie strateegiline partner, ja siis alustate koostööd terroriorganisatsiooniga? Reaalsus on selge," lausus Erdoğan.

"Üritasite meid petta ja milline pettus see oli. Ütlen teile, te saatsite sinna 5000 veokit, saatsite sinna 2000 laskemoonalasti," ütles president.

Samas rõhutas ta, et Türgi on arestimas laskemoona "tükk tüki haaval".

"Küsisime relvi meie raha eest, te ei andnud seda meile. Kuid andsite terroristidele relvi ja laskemoona tasuta. Kuidas on see partnerlus? Kuidas on see solidaarsus?" küsis Erdoğan.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles varem, et kohtumised USA-ga pole peatunud.

"Need jätkuvad. Lähipäevil läheb USA-sse välisministeeriumi kantsler Ümit Yalçın," lausus Çavuşoğlu.

ICRC: Afrini põgenikeni jõudis humanitaarabi

ürgi pealetungi eest Süüria põhjaosast Afrinist lähedalasuvasse Tal Rifaati linna põgenenud inimesteni jõudis teisipäeval humanitaarabi, teatas Rahvusvaheline Punase Risti Komitee (ICRC).

Ankara kaks kuud kestnud pealetung Afrini enklaavile on sundinud piirkonnast põgenema kümneid tuhandeid inimesi.

"Tal Rifaati jõudis ICRC ja Süüria Punase Poolkuu 12 veoautost koosnev kolonn. Leiva, vee ja tekkide jagamine on alanud," ütles ICRC esindaja Ingy Sedky.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: