Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria mässulised ja Türgi vallutasid Afrini linna

{{1521360480000 | amCalendar}}
Foto: Xinhua/SCANPIX

Süüria mässulised hõivasid pühapäeval Türgi vägede toel Põhja-Süürias asuva Afrini linna ja kurdi üksused taandusid, ütlesid kohapealsed reporterid, Türgi sõjavägi ja kõrge kurdi ametnik.

Euroopas eksiilis elav kõrge kurdi ametnik Salih Muslim teatas pühapäeval Twitteris, et kurdi võitlejad taandusid Afrini linnast pärast seda, kui Türgi sõdurid ja nendega liidus olevad Süüria mässulised hõivasid Afrini kesklinna.

Taandumine ei tähenda, et kurdi Rahvakaitseüksused (YPG) on alla andnud. "Võitlus jätkub ning kurdi rahvas jätkab enda kaitsmist," lisas ta.

Linna täielikku hõivamist kinnitas ka Türgi sõjavägi.

Uudisteagentuuri AFP kohapealsete reporterite sõnul kontrollivad Türgi üksused ja nendega liidus olevad Süüria mässulised kogu linna. Ajakirjanikud nägid Türgi sõdureid ja mässulisi igas linnajaos.

Hoonetel lehvivad Türgi ja mässuliste rühmituste lipud. Ühe valitsushoone ees seisid kaks Türgi tanki ja võidu tähistamiseks tulistati õhku, lisasid reporterid.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Keskus andmeil keeldusid osad kurdi üksused taandumast ning lahingud käivad. AFP reporterite sõnul pole lahingute jätkumisest ühtegi märki.

Kahe kuu eest pealetungi alustanud väed tungisid linna pühapäeva hommikul pärast mitu päeva kestnud ägedaid õhu- ja suurtükirünnakuid.

Afrini vallutamine on 20. jaanuaril alanud Türgi õhu- ja maismaapealetungi operatsioon Oliivioks peaeesmärk. Operatsioon on suunatud YPG võitlejate vastu, kes Türgi väitel on terroristid, ehkki nad teevad koostööd USA juhitava koalitsiooniga võitluses äärmusrühmituse Islamiriik vastu.

Pealetungi lõppfaasis, kui pommitamine ägenes, põgenes kurdide enamusega linnast vähem kui kolme päevaga üle 200 000 tsiviilelaniku. Rünnakutes sai surma mitukümmend inimest.

Erdoğan: Süüria mässulised võtsid ära Afrini kesklinna

Süüria mässulised on Türgi vägede toel võtnud kontrolli alla Afrini kesklinna, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan pühapäeval Põhja-Süüria kurdide alal käivast pealetungist rääkides.

"Vaba Süüria Armee üksused, mida toetavad Türgi relvajõud, võtsid täna hommikul kell 8.30 kontrolli alla Afrini kesklinna," ütles Erdoğan ja lisas, et alustatud on demineerimist.

Londonis baseeruva vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmetel on Türgi vägede ja Süüria mässuliste käes pool Afrini linnast.

Kahe kuu eest pealetungi alustanud väed tungisid linna pühapäeva hommikul pärast mitu päeva kestnud ägedaid õhu- ja suurtükirünnakuid.

Üks linnaelanik ütles vaatluskeskusele, et mässulisd on kesklinnas ja Kurdi Rahvakaitseüksused (YPG) taandunud.

Erdoğan ütles, et suur hulk kurdi võitlejaid põgenes linnast, "saba jalge vahel".

Afrini on viidud Türgi eriüksused, lisas president.

Süüria kurdid tõotasid Afrini enklaavi tagasi vallutada

Süüria kurdid tõotasid tagasi vallutada Afrini enklaavi pärast seda, kui Türgi juhitud võitlejad hõivasid pühapäeval enklaavi peamise linna Afrini.

Türgi üksused ja nendega liidus olevad Süüria mässulised käivitasid 20. jaanuaril sõjaoperatsiooni Afrini kontrollinud kurdi Rahvakaitseüksuste (YPG) vastu.

"Vastupanu... jätkub, kuniks iga sentimeeter Afrinist on vabastatud ja Afrini rahvas naaseb oma küladesse ja koju," ütlesid Afrini kurdivõimud avalduses.

Pühapäeva pärastlõuna seisuga on kogu Afrini enklaav Türgi juhitud üksuse kätes, ütles vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

"Meie üksustest saab kõikides Afrini sektoritest pidev õudusunenägu" Ankara-meelsetele üksustele, ütlesid kurdivõimud.

"Meie sõda Türgi okupatsiooni vastu... sisenes uude etappi - läheme üle otsesest vastasseisust geriljarünnakutele," lisasid võimud.

Türgi peab YPG-d terroristideks, kuid rühmitus on Süürias USA tähtis liitlane võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu.

Vaatlejad: Türgi pealetungis Afrinile on tapetud 1500 kurdi võitlejat

Kaks kuud kestnud Türgi vägede ja neid toetavate Süüria mässuliste pealetungis Põhja-Süüria kurdide alale Afrinile on surma saanud üle 1500 kurid võitleja, ütlesid vaatlejad pühapäeval.

Suurem osa hukkunutest on tapetud õhu- ja suurtükirünnakutega, ütles Londonis baseeruv vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

20. jaanuaril alanud pealetungis on surma saanud ka üle 400 Türgit toetava mässulise.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: