Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Punase Risti juht nõuab juurdepääsu Afrinile

{{1521472860000 | amCalendar}}
Türgi poolt toetatud võitlejad Afrinis väidetava sõjasaagiga.
Türgi poolt toetatud võitlejad Afrinis väidetava sõjasaagiga. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rahvusvahelise Punase Risti Komitee (ICRC) juht nõudis esmaspäeval juurdepääsu võimaldamist Süüria põhjaosas asuva Afrini tsiviilelanikele ning hoiatas, et Türgi humanitaartöötajatel puudub usaldusväärsus, kuna linna vallutasid Türgi väed.

Türgi armee ja nendega liidus olevad Süüria opositsiooniväed vallutasid pühapäeval pärast kaks kuud väldanud operatsiooni kurdi omakaitsejõudude YPG kontrolli all olnud Afrini.

ICRC president Peter Maurer rõhutas esmaspäeval vajadust aidata linna jäänud inimesi ning hoiatas, et juurdepääs Afrinile on keeruline.

"Seoses lahinguoperatsioonidega on meil suur hulk põgenikke," ütles Lähis-Ida külastanud Maurer Genfis ajakirjanikele. "Peame leidma parima võimaluse jõuda järgmiste päevade ja nädalate jooksul Afrini tsiviilelanikeni. Loodan, et see on võimalik."

Maurer lisas, et Türgi Punasel Poolkuul, millel oleksid parimad võimalused Afrini pääseda, oleks Türgi-juhitud sõjalise operatsiooni järel keeruline kurdidest elanikkonnaga töötada.

Erdoğan: Türgi laiendab oma sõjaoperatsiooni Süürias Iraagi piirini

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan tõotas esmaspäeval laiendada Põhja-Süürias Afrini piirkonnas vältava sõjaoperatsiooni teistele kurdi hõivatud aladele kuni Iraagi piirini.

"Nüüd jätkame seda protsessi, kuniks kõrvaldame täielikult selle koridori, kaasa arvatud Manbijis, Ayn al-Arabis, Tel-Abyadis, Ras al-Aynis ja Qamishlis," lausus Erdoğan.

Kõiki tema mainitud alasid kontrollivad kurdi Rahvakaitseüksused (YPG).

Vabaühendus: Türgi liitlasväed rüüstavad Afrini linna

Türgiga liidus olevad omakaitsejõud rüüstavad Afrini linna, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus esmaspäeval.

Keskuse teatel puhkes rüüstamine pühapäeval pärast seda, kui Türgi väed ja nende liitlased hõivasid Afrini kesklinna.

Keskus teatas ulatuslikust kaupluste, elumajade ja sõidukite rüüstamisest.

EL taunis Türgi pealetungi Afrinis

Euroopa Liit taunis esmaspäeval Türgi pealetungi Süüria põhjaosas ning kutsus Ankarat tagama sõjategevuse lõpetamist.

"Olen olukorra pärast mures," ütles EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini ajakirjanikele, lisades, et rahvusvahelised pingutused Süürias peaksid olema suunatud "sõjategevuse de-eskaleerimisele, mitte eskaleerimisele".

USA mures

USA on sügavalt mures teadete pärast, et Afrini linna langemine Türgi üksuste ja nendega liidus olevate Süüria mässuliste kätte kutsus esile põgenikelaine ja linnas käib rüüstamine, teatas USA esmaspäeval.

"Oleme korduvalt väljendanud Türgi ametnikele oma tõsist muret Afrinis toimuva pärast," lausus USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert.

Türgi üksused ja mässulised hõivasid Afrini linna pühapäeval kurdi Rahvakaitseüksustelt (YPG).

Türgi alustas operatsiooni Oliivioks 20. jaanuaril

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Ankara peab YPG-d Türgis ja Põhja-Iraagis tegutseva separatistliku Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja sellena terrorirühmituseks. YPG on süüdistused tagasi lükanud. Ühendriigid seevastu toetavad Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), milles YPG moodustab peamise lahingjõu, võitluses ISIS-e vastu.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Türgi pealetungi tõttu aga alustasid kurdid ja Damaskus uuesti läbirääkimisi ning sõlmitud kokkuleppe kohaselt hakkasid Süüria valitsust toetavad üksused tagasi Afrinisse liikuma. Damaskus on Türgi operatsiooni hukka mõistnud ja nimetanud seda okupeerimiseks.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud. Türgi on ähvardanud oma operatsiooni laiendada ka teistesse Süüria kurdide piirkondadesse, kuid seal asuvad koos YPG üksustega ka USA sõjaväelased ning see asjaolu on tekitanud tõsiseid pingeid Ankara ja Washingtoni vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: