Riigikohus: kohtunike palkade vähendamine pole põhiseadusega vastuolus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Liivalaia 24 endine kohtumaja.
Liivalaia 24 endine kohtumaja. Autor/allikas: Detailplaneeringu seletuskiri

Riigikohus otsustas teisipäeval, et riigiteenijate ametipalkade seadus (KRAPS), mis võimaldab vähendada kohtunike palka, ei ole põhiseadusega vastuolus.

Kohtuasja aluseks olid viie Tartu maakohtu kohtuniku kaebused justiitsministri käskkirjale, millega minister kinnitas alates 1. aprillist 2016 esimese astme kohtunike palgaks 3437 eurot 46 senti ja kaheksa Tartu maakohtu kohtuniku kaebused Tartu maakohtu esimehe käskkirjale määrata alates 1. augustist 2016 kohtunike palgaks 3437 eurot 46 senti.

Kohtunikud leidsid, et käskkirjad tuginesid palga määramise aluseks olnud kõrgemate riigiteenijate ametipalkade seaduse väärale tõlgendusele, mille tulemusena nende palk vähenes võrreldes eelneva aasta 3444 euro 22 sendi suuruse palgaga.

Kohtunike põhiväide oli, et seaduse kohaselt tuleb igal aastal palgaarvutuse aluseks võtta eelneva aasta tegelik palk ja korrutada see läbi vastava aasta kohta arvutatud indeksiga, mitte aga korrutada igal aastal uuesti kõrgeimat palgamäära läbi vastava aasta indeksi ja kohtunike ametipalga koefitsiendiga.

Lisaks väitsid kohtunikud, et kui seadust on õigesti tõlgendatud, siis on see vastuolus põhiseadusega ja tuleb jätta kohaldamata, kuna see kohtleb põhjendamatult ebavõrdselt ametis olevaid kohtunikke võrreldes pensioneerunud kohtunikega, kelle puhul indekseeritakse nende eelmise aasta pensioni, mitte algset pensioni.

Kohtunikud nõudsid, et kohus tühistaks vastavad käskkirjad ja kohustaks justiitsministrit kinnitama 1. aprillist kuni 31. juulini 2016 ja Tartu maakohtu esimeest alates 1. augustist 2016 nende palgaks 3502 eurot 77 senti kuus.

Tartu halduskohus jättis kaebused rahuldamata, kuid kaheksa kohtunikku esitasid kaebused, milles nad jäid oma varasemate seisukohtade juurde.

Tartu ringkonnakohus rahuldas mullu 14. detsembri otsusega kaebused osaliselt, tühistas käskkirjad ja kohustas nende andjaid kinnitama vaidlusalustel perioodidel palgaks 3444 eurot 22 senti ehk jätkama neile varasema palga maksmist.

Riigikohus märkis, et ringkonnakohus ei ole tunnistanud põhiseadusevastaseks ega tõstatanud riigikohtu ees küsimust seaduse vastuolu kohta põhiseadusega osas, milles selle seaduse alusel kehtestatud kohtuniku palk oleks kohtuniku sõltumatuse, erapooletuse ja asjatundlikkuse tagamiseks ebapiisav.

"Vastupidi, ringkonnakohus on sõnaselgelt leidnud, et palgatase on põhiseadusega lubatu piiril. Kohtuniku palga piisavust ei ole kahtluse alla seadnud ükski menetlusosaline," märkis riigikohus.

Ka kolleegiumil pole põhjust kahelda selles, et maa- ja halduskohtunikele alates 1. aprillist 2016 makstud 3437 euro 46 sendi suurune palk oli piisav nende sõltumatuse, erapooletuse ja asjatundlikkuse tagamiseks.

Eeltoodi alusel jättis riigikohus ringkonnakohtu taotluse kõrgemate riigiteenijate ametipalkade seaduse põhiseaduspärasuse kontrollimiseks rahuldamata.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: