Kohtunike palkade vähenemist asub vaagima riigikohus ({{commentsTotal}})

Kohtuhaamer.
Kohtuhaamer. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Riigikohus võttis arutusele üheksa kohtuniku, justiitsministeeriumi ja Tartu maakohtu kaebused kohtunike palkade vähendamise vaidluses.

Pooled vaidlevad sisuliselt selle üle, kuidas tõlgendada kõrgemate riigiteenijate ametipalkade seaduses (KRAPS) kuni 1. märtsini 2018 kehtinud kohtunike ametipalkade arvutamise regulatsiooni, ütles riigikohtu pressiesindaja Merje Talvik ERR-ile.

"Kaebuse esitanud kohtunikud on seisukohal, et nimetatud seaduse alusel ametipalga indekseerimine peaks tähendama seda, et igal aastal võetakse indeksiga läbi korrutamisel aluseks eelmise aasta ametipalk ning sellega tagatakse, et kohtunike ametipalk käiks kaasas elukalliduse ja üldise palgataseme tõusuga," märkis Talvik.

Justiitsministeerium on aga sisuliselt seisukohal, et indekseerimine tähendab seda, et igal aastal võetakse indeksiga läbikorrutamisel aluseks üks ja sama arv, mille tulemusel ametipalk kõigub aastate lõikes vähesel määral üles- ja allapoole, kuid suures plaanis seisab paigal.

"Viimasele seisukohale asusid ka halduskohus ja ringkonnakohus. Riigikohtul tuleb nüüd selles küsimuses luua õiguslik selgus," ütles Talvik.

Samas kohtuasjas algatas Tartu ringkonnakohus põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse, mille kohta riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium tegi lahendi mais.

Riigikohus leidis oma 8. mai otsuses, et riigiteenijate ametipalkade seadus (KRAPS), mis võimaldab vähendada kohtunike palka, ei ole põhiseadusega vastuolus.

Samas ei tühistanud põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi lahend halduskohtu ja ringkonnakohtu varasemaid otsuseid, vaid andis üksnes hinnangu ametipalkade seaduse põhiseadusele vastavuse osas.

Riigikohtusse jõudnud kaebuste arutamine jätkub halduskolleegiumis.

Tartu maakohtu esimees määras 2016. aasta 25. juuli käskkirjaga kohtunike ametipalgaks 3437,46 eurot kuus.

Kohtunikud ei olnud sellega rahul ja esitasid Tartu halduskohtule kaebuse, milles palusid tühistada Tartu maakohtu esimehe käskkirja ja kohustada maakohtu esimeest kinnitama nende ametipalgaks 3502,77 eurot kuus.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: