Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea poolt vabastatud USA kodanikud jõudsid kodumaale

{{1525939860000 | amCalendar}}
Trump ja Pompeo ja Põhja-Koreast pääsenud USA kodanikud 10. mail Andrewsi õhuväebaasis.
Trump ja Pompeo ja Põhja-Koreast pääsenud USA kodanikud 10. mail Andrewsi õhuväebaasis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA-s Marylandi osariigis asuvas Andrewsi õhuväebaasis maandus neljapäeval erilennuk, mis tõi tagasi kodumaale kolm USA kodanikku, kelle Põhja-Korea võimud kolmapäeval vangistusest vabastasid.

Kõik kolm USA kodanikku - Kim Hak-song, Kim Dong-chul ja Tony Kim - on juurtelt korealased ja kristlastest misjonärid, keda Pyongyang hakkas mingil hetkel süüdistama spionaažis ja selle eest ka vangi mõistis, vahendasid Reuters ja BBC.

USA presidendi Donald Trumpi ja riigijuht Kim Jong-uni tippkohtumise eel viisid Põhja-Korea võimud aga kolm USA kodanikku sunnitöölaagritest hotelli ning seda tõlgendati laialdaselt märgina, et nad peagi vabastatakse.

Vabastatud mehed saabusid koos Põhja-Korea visiidilt naasva välisministri Mike Pompeoga ning lennuväljal olid neid vastu võtmas president Donald Trump ja asepresident Mike Pence abikaasadega.

Koos vabastatutega ajakirjanike ette astunud Trump ütles, et "tegu on väga erilise ööga nende kolme suurepärase inimese jaoks". Samuti avaldas Trump arvamust, et Kim soovib Põhja-Koread "päris maailma" tuua. Trumpi sõnul oleks tema kõige uhkemaks saavutuseks, kui õnnestuks muuta kogu Korea poolsaar tuumarelvavabaks.

Üks Põhja-Koreas vangis olnud ameeriklastest omakorda selgitas, et neid koheldi mitmel viisil. Tema puhul oli näiteks nii, et ta pidi sunnitöölaagris palju tööd tegema, kuid kui ta näiteks haigeks jäi, siis tema eest ka hoolitseti. 

Schumer hoiatas Trumpi halva leppe eest

USA senati demokraatide liider Chuck Schumer ütles neljapäeval, et kolme Ameerika kodaniku vabastamine ei ole Kim Jong-uni suur saavutus ning Trump nõrgestab vangide vabastamise ülistamisega USA välispoliitikat.

Schumer ütles senatis, et ameeriklasi ei oleks pidanud kunagi üldse vangistama.

"Nende vabastamist ei paks ülistama, see peaks olema eeldatav. See ei ole Kim Jong-uni suur saavutus," ütles ta.

Schumeri sõnul peab Trump saama Põhja-Korealt tugevaid ja kindlaid lubadusi relvastusest loobumise kohta.

"Ma kardan, et see president oma agaruses sõlmida leping ning saada tunnustust ja võimalust foto tegemiseks, sõlmib kiire ja halva lepingu, mitte tugeva, mitte kestva lepingu Põhja-Koreaga," ütles Schumer.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: