Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea vabastas Kanada kodanikust vaimuliku

Kanada pastor Hyeon Soo-lim 2015. aasta detsembris Põhja-Korea kohtus.
Kanada pastor Hyeon Soo-lim 2015. aasta detsembris Põhja-Korea kohtus. Autor/allikas: Reuters/KCNA/Scanpix

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur teatas, et Pyongyang on vabastanud Kanada kodanikust pastori. Vaimulikule oli varem mõistetud eluaegne vanglakaristus "režiimi kukutamise katse" eest ning Pyongyangi kinnitusel vabastatakse mees humanitaarsetel kaalutlustel.

"Kanada tsiviilisik Rim Hyon-su vabastati meditsiinilistel kaalutlustel vastavalt Korea Rahvademokraatliku Vabariigi keskkohtu otsusele 9. augustil 2017. aastal," vahendas Reuters Põhja-Korea riigimeedia teadet.

Rim, keda tunti ka Hyeon Soo-limi nime all, oli varem olnud vaimulikuks ühes Kanada suurematest kirikutest. Torontos elav pastor võeti kinni 2015. aasta jaanuaris, kui ta Põhja-Koreasse humanitaarabiga tegelema saabus.

Pyongyang teatas kohtuprotsessi ajal, et 60-aastane vaimulik tunnistas üles "õõnestava vandenõu" valitsuse kukutamiseks ning kavatsuse muuta Põhja-Korea "teokraatlikuks" riigiks.

Mehe "ülestunnistust" kajastati suurejooneliselt ka Põhja-Korea riikliku uudisteagentuuri KCNA poolt.

Põhja-Korea võtab sageli kinni välismaalasi, keda kahtlustatakse religioosses tegevuses, mis on riigis keelatud. Juhtumitega kaasneb alati ka ulatuslik propagandakampaania.

Kanada ajaleht The Globe and Mail avaldas kohtuprotsessi ajal pastori perekonna teate, kus öeldi, et mehe humanitaariprojektid olid kõik Põhja-Korea võimudega nõuetekohaselt kooskõlastatud ning neist on sealsetele inimestele palju kasu olnud.

Mehe vabastamisest teatati pärast seda, kui Kanada ametnikud kinnitasid kolmapäeval, et riigi delegatsioon, mida juhtis Kanada riikliku julgeoleku nõunik, saabus Pyongyangi visiidile.

Kanada kodaniku vabastamine leiab aset ajal, mil pinged Põhja-Korea ja USA vahel on haripunktis. Põhja-Koreas viibib hetkel vangis kolm USA kodanikku. Juunis suri natuke aega pärast Põhja-Korea poolt vabastamist USA tudeng Otto Warmbier, kes oli segastel asjaoludel Põhja-Korea vangilaagris koomasse langenud. Pärast seda keelas USA välisministeerium oma kodanikel kommunistlikku diktatuuririiki reisimise - keeld hakkab täies mahus kehtima septembris.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: