USA välisminister saabus Põhja-Koreasse tippkohtumist ette valmistama

{{1525807260000 | amCalendar}}
Pompeo ja Kim Souli teleekraanil.
Pompeo ja Kim Souli teleekraanil. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo saabus kolmapäeval Põhja-Koreasse, kus ta valmistab ette tippkohtumist Ühendriikidega.

Pompeo kohtus Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga Pyongyangis möödunud kuul, kui ta oli veel Luure Keskagentuuri (CIA) direktor.

Välisministri kõnelused leiavad aset Pyongyangi Koryo hotellis.

Lisaks juuni algusse kavandatud tippkohtumise ettevalmistamisele on Pompeo avaldanud režiimile survet kolme Põhja-Koreas kinni peetava USA kodaniku vabastamiseks.

USA president Donald Trump teatas sellest, et Pompeo on teel Põhja-Koreasse tippkohtumist ette valmistama, dramaatilise Iraani sanktsioonide taaskehtestamise kõne käigus kõrvalmärkusena.

"Just praegusel hetkel on minister Pompeo teel Põhja-Koreasse, et valmistada ette minu eelseisvat kohtumist Kim Jong-uniga," lausus Trump telepöördumises Valgest Majast, mille peamiseks teemaks oli USA loobumine Iraani tuumaleppest.

Pompeo sõnul soovib USA Põhja-Koreaga koostööd teha

USA tahab teha Põhja-Koreaga koostööd erimeelsuste lahendamiseks, kuid ees on veel suured väljakutsed, sõnas Pompeo kolmapäeval kõrgele Põhja-Korea ametnikule.

Ühendriikide välisministrit ja tema delegatsiooni võõrustas Pyongyangis Põhja-Korea Koreade-vaheliste suhete eest vastutava ametkonna juht Kim Yong-chul, kelle panus tippkohtumise organiseerimisse pälvis ka Pompeo kiidusõnad.

Kim sõnas kohtumisel, et Põhja-Korea poliitika ei ole tingitud riigile kehtestatud sanktsioonidest. Trumpi väitel on tema eestvedamisel avaldatud surve toonud Pyongyangi läbirääkimistelaua taha.

Trump ja Kim peaksid kohtuma juuni alguses ning meedias on tõenäolisima toimumispaigana nimetatud Singapuri.

Pompeo: USA otsib edaspidi liitlastega Iraani ohule püsivat lahendust

Pompeo sõnul asub USA Iraani tuumaleppest lahkudes koos liitlastega otsima Teheranist lähtuvale ohule tegelikku, kõikehõlmavat ja püsivat lahendust, vahendas Ühendriikide Tallinna saatkond välisministri avaldust.

"Meil on oma liitlastega Euroopas ja üle maailma jagatud huvi takistada Iraani, et tal ei õnnestuks kunagi tuumarelva välja töötada. Aga meie jõupingutus on tuumaohust laiem ja me teeme oma partneritega koostööd Iraani ballistilisest raketiprogrammist lähtuva ohu kõrvaldamiseks; tema ülemaailmse terroristliku tegevuse peatamiseks; ning ähvardava tegevuse tõkestamiseks Lähis-Idas ja kaugemal," ütles Pompeo avalduses.

Sellist globaalset jõupingutust ette võttes taastab USA sanktsioonid täies mahus ja tuletab Iraani režiimile meelde diplomaatilist ja majanduslikku isolatsiooni, mis tema hoolimatust ja pahatahtlikust tegevusest tuleneb, lausus Ühendriikide välisminister.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

USA presidendil oli kuni 12. maini aega otsustada, kas hoida endiselt külmutatuna sanktsioone Iraani keskpanga ja naftasektori suhtes, mis 2015. aastal sõlmitud leppe aluseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: