Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May jaotas Brexiti tõttu valitsuse kahte töögruppi

Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipud.
Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipud. Autor/allikas: Hannah McKay/Reuters/Scanpix

Briti peaminister Theresa May jaotas oma ministrid kahte töögruppi, et lahendada Brexitiga seotud erimeelsused.

May valitsuses on eriarvamused selle kohta, kuidas lahendada tolliküsimused pärast Euroopa Liidust lahkumist, vahendas BBC.

Brexiti pooldajad nagu välisminister Boris Johnson on vastu May eelistatud variandile ehk nn tollipartnerlusele, mida toetavad EL-i jäämist pooldavad ministrid.

Johnsoni eelistatud mudel sõltub tehnoloogiast selleks, et minimeerida tollikontrolle. Euroopa Liit kahtleb, kas kumbki neist variantidest toimiks.

Töögruppidesse ei kuulu välisminister Boris Johnson ega rahandusminister Philip Hammond.

Üks grupp - Brexiti toetajad keskkonna- ja maaeluminister Michael Gove ning väliskaubandusminister Liam Fox ja liitu jäämist toetav kabinetiminister David Lidington - kaalub tollipartnerlust, mille kohaselt Suurbritannia koguks tollimaksu Euroopa Liidu nimel, kuid ilma uute piirikontrolli vajaduseta. See grupp arutab, kuidas sõlmida kaubandusleppeid Euroopa Liidu väliste riikidega. Brexiti toetajate sõnul on see aga tollipartnerluse puhul võimatu.

Teine grupp - EL-i jäämist toetav ettevõtlusminister Greg Clark, Brexiti minister David Davis ja Põhja-Iirimaa minister Karen Bradley - analüüsib varianti, mille puhul kasutatakse tehnoloogiat, et minimeerida vajadust tollikontrolli järele pärast Brexitit. See grupp uurib, kuidsa vältida kõva Iiri piiri kehtestamist.

May on öelnud, et lahenduseni jõudmiseks tuleb edasi tegutseda. May soovib takistusteta kaubandust ning vältida nn kõva piiri Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahel.

May on suure surve all lahenduse leidmiseks, sest see tuleb esitada Euroopa Liidule järgmises Brexiti kõneluste voorus. Brexiti-järgses kaubandusleppes kokkuleppele jõudmiseni on aega vaid viis kuud, sest see tuleb ratifitseerida enne järgmise aasta märtsi, mil Suurbritannia liidust lahkub.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: