Briti mõttekoda: Suurbritannial on kasulik jääda ELi regulatsioonide juurde

Brexiti-vastane meeleavaldaja Londonis.
Brexiti-vastane meeleavaldaja Londonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ühendkuningriik peaks jääma Euroopa Liidu regulatsioonide juurde, et saada vastutasuks tugev ligipääs ühenduse turule, leiab mõjukas Briti mõttekoda Open Europe.

Pärast konsultatsioone ettevõtjate ja poliitikutega järeldab Open Europe'i raport: "Äriliselt pole tugevat põhjust, miks kalduda kohemaid tõsiselt kõrvale EL-i reguleerimiskorrast." EL-i standardite järgimine ei piiraks Briti kaupade ekspordi kasvu väljaspool Euroopa Liitu, vahendab The Guardian raportis kirjutatut.

Raportis pakutud täiustatud vastastikuse tunnustamise kokkulepe tähendaks, et enamik kaupadest, mis on toodetud ühes riigis, loetaks automaatselt müügikõlbulikuks teistes riikides.

Ettepanek hakkab ilmselt tekitama pahameelt Briti euroskeptilistes parlamendiliikmetes, aga Open Europe'i sõnutsi peab valitsus oma senist positsiooni muutma, et panna uuesti liikuma polariseerunud poliitiline arutelu ja tulla vastu nõudmistele, mida Briti ettevõtted on selgelt väljendanud.

The Guardiani hinnangul võetakse ettepanekut järjekordse signaalina, et avalik arvamus liigub eemale vabakaubandusleppest, millega Suurbritannia saaks piiratud ligipääsu Euroopa Liidu turgudele ning vastutasuks õiguse kujundada oma regulatsioonid Euroopa Liidust eraldi.

Open Europe'i pakutud kompromiss leiab, et Suurbritannia peaks saama vabalt reguleerida oma teenuseid – need moodustavad suurema osa Briti majandusest –, kuid samas ei tohiks riik nõustuda tolliliiduga ega ühise välistollimaksuga.

Raport pakub ka, et Ühendkuningriik peaks saama ise otsustada, kas soovib võtta vastu Euroopa Liidu uued regulatsioonid kaupadele – seda eeldusel, et riik teadvustab, et uutest regulatsioonidest loobumine piirab riigi edasist ligipääsu turgudele.

Raport eeldab, et Suurbritannia kaupleb endale seisakuleppe 2020. aasta detsembrini, millega jääb riik kindlaks kõigile oma kohustustele ja ligipääsule turule, aga samas ei mängi mingit rolli ühiste reeglite loomises.

Kui Suurbritannia on valmis aktsepteerima Euroopa Liidu teenusteturu reegleid pikaajaliselt, on selleks vaja suuremat panust Euroopa Kohtult või vähemalt kohtuvaidluste lahendamise mehhanismi, mis lähtub Euroopa Kohtu otsustest. See seaks ühtlasi piirangud Ühendkuningriigi võimele rääkida läbi oma vabakaubandusleppeid.

Kompromissi näevad olulise sammuna Euroopa äriliidrid, kellest paljud kohtuvad Theresa Mayga esmaspäeval Downing Streetil.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: