Leht: EL ja London soovivad Brexiti-järgset üleminekuperioodi pikendada

Briti ja Euroopa Liidu lipp.
Briti ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: PA/Scanpix

Euroopa Liit kavatseb pikendada Suurbritannia liidust lahkumisele järgnevat üleminekuperioodi poole aasta võrra, kirjutab ajaleht The Independent.

Ajalehe andmetel on plaaniga nõus ka Suurbritannia valitsus.

Praeguse leppe kohaselt on Suurbritannia ametlikult Euroopa Liidust väljas tuleva aasta märtsi lõpus. Siis algab 18 kuud kestev üleminekuperiood.

Independenti allikate kinnitusel tahetakse üleminekuperioodi pikendada kahe aastani.

Pikendamissoovi taustaks on see, et ka Suurbritannias ei ole veel lõplikult selge, millist suhet - eriti näiteks tolliliidu teemal - tulevikus Euroopa Liiduga üldse soovitakse.

Theresa May juhitud valitsuses leiab algaval nädalal aset ülioluline koosolek, kus ministrid üritavad vähemalt endi seas üksmeelele jõuda.

Seni avalikkuses levinud väidete kohaselt on tolliliidu teema lahendamiseks sisuliselt kaks varianti. Esimesel juhul oleks tegu "tollipartnerlusega", mis oleks oma sisult sarnane pigem EL-i reeglitega ning mille abil saaks vältida ka nn tugevat piiri Iiri Vabariigi ja Põhja-Iirimaa vahel. Teisel juhul ehk nn maximum facilitation approach'i puhul oleks aga nii, et suhted tolliliiduga oleksid lõdvemad, kuid see omakorda tooks kaasa tugevama piiri koos seal rakendatavate kontrollmeetmetega.

Mõlemal juhul läheb aga heaks kiidetud plaani rakendamiseks vaja rohkem aega kui praegu kavandatav 18 kuu pikkune üleminekuperiood.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: