Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraan ründas Süüriast Iisraeli armee positsioone Golanis, Iisrael vastas

{{1525918080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / SIPA

Süürias paiknevad Iraani üksused tulistasid Iisraeli armee positsioonide pihta Golani kõrgendikel umbes 20 raketti, teatasid neljapäeva varahommikul Iisraeli kaitsejõud. Süüria teatas samal ajal, et nende õhutõrje lasi alla "tosinaid Iisraelist tulistatud rakette".

Esialgsetel andmetel keegi surma ega vigastada ei saanud.

Iisraeli armee eestkõneleja kolonelleitnant Jonathan Conricuse sõnul tulistasid raketid Iraani väed ja enamiku neist peatas raketitõrjesüsteem. Iisraeli armee korraldas ühtlasi vasturünnaku.

Conricuse sõnul ründas Iisrael luure- ja logistikapunkte, hoidlaid, sõidukeid ning kohta, kust tulistati rakette Iisraeli üksuste pihta.

Iisraeli kaitseministri Avigdor Liebermani sõnul sai Iisraeli sõjavägi ööl vastu neljapäeva toimunud rünnakus pihta "peaaegu kõikidele" Iraani sõjalistele taristuobjektidele Süürias.

"Saime pihta pea kogu Iraani taristule Süürias," ütles Lieberman julgeolekukonverentsil.

"Nad peavad meeles pidama, et kui meie peale hakkab sadama, siis tabab neid torm. Loodan, et see episood on läbi ja kõik said aru," lisas ta.

See oli viimaste aastate üks suuremaid Iisraeli sõjalisi operatsioone ja suurim Iraani üksuste vastu.

Vaatleja: Süürias hukkus Iisraeli rünnakutes 23 võitlejat

Süürias sai ööl vastu neljapäeva Iisraeli rünnakutes surma vähemalt 23 võitlejat, neist viis valitsusvägede sõdurid ja 18 nende liitlasvägede võitlejad, teatas vabaühendus.

Londonis baseeruv Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et hukkunud sõjaväelaste hulgas on üks ohvitser. Teiste ohvrite hulgas on nii süürlasi kui välismaalasi.

SANA teatas Süüria õhutõrje tegevusest

Süüria õhutõrje tulistas ööl vastu neljapäeva alla tosinaid Iisraelist tulistatud rakette, teatas riiklik uudisteagentuur SANA viidates armeeallikatele.

"Tosinaid rakette tulistati alla Süüria õhuruumis meie õhutõrjesüsteemide poolt. Iisrael üritas hävitada õhukaitset ja radarit," kirjutati uudises.

Uudisteagentuur lisas veidi hiljem, et Iisraeli raketilöögid tabasid Süüria sõjaväebaase, laskemoonaladu ja radarit, kuid ei täpsustanud asukohti.

Esialgu pole selge, kas raketid olid sihitud pealinna Damaskuse pihta, kus öösel oli kuulda plahvatusi.

Süüria pealinnas Damaskuses oli neljapäeva varahommikul kuulda plahvatusi ja üle lendavaid sõjalennukeid, kinnitas kohapeal viibiv AFP ajakirjanik.

Süüria: Iisraeli rünnakuga algas sõjas uus faas

Süüria välisministeerium ütles neljapäeval, et Iisraeli öiste raketirünnakutega algas seitsmeaastases sõjas uus faas.

Iisraeli "otsene vastasseis annab märku Süüria sõja uue faasi agusest", vahendas uudisteagentuur SANA välisministeeriumi avaldust.

Iisraeli "agressiivne käitumine ...ei too kaasa midagi muud peale pingetõusu piirkonnas", teatas Süüria välisministeerium, nimetades riigi rünnakuid "tõsiseks ohuks rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule".

Netanyahu sõnul ületas Iraan raketitulega punase joone

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles neljapäeval, et Iraan ületas Süüriast Iisraeli vägede pihta rakette tulistades punase joone, mis tõi kaasa juudiriigi õhurünnakud naaberriigis.

"Iran ületas punase joone. Meie reaktsioon oli tagajärg," ütles Iisraeli valitsusjuht sotsiaalmeediasse postitatud videos.

"Iisraeli sõjavägi korraldas ulatusliku rünnaku Iraani sihtmärkidele Süürias," lausus Netanyahu. "Me oleme pikaajalises kampaanias ja meie poliitika on selge: me ei luba Iraanil end Süürias sõjaliselt sisse seada."

Teheran ei ole raketirünnakute eest Iisraeli üksustele okupeeritud Golani kõrgendikel seni vastutust võtnud.

Valge Maja: USA toetab jõuliselt Iisraeli õigust enesekaitsele

Washington mõistis neljapäeval hukka Iraani raketirünnaku Iisraeli vägede vastu okupeeritud Golani kõrgendikel ja väljendas "tugevat toetust" juudiriigi enesekaitseõigusele.

"Ühendriigid mõistavad hukka Iraani režiimi provokatiivsed raketirünnakud Süüriast Iisraeli kodanike vastu ja me toetame tugevalt Iisraeli õigust tegutseda enesekaitseks," teatas Valge Maja avalduses.

Moskva ärgitab Iisraeli ja Iraani vaoshoitusele

Venemaa püüab lahendada olukorda pärast Iraani ja Iisraeli raketilöökide vahetamist ning kutsub pooli vaoshoitusele, ütles Vene asevälisminister neljapäeval.

"Meil on arenenud sidemed kõikide pooltega ja kutsume tõepoolest vaoshoitusele," ütles Mihhail Bogdanov.

"Venemaa teeb juba ammu neid katseid (lahendada olukorda), veel enne raketilöökide andmist," lisas ta.

Moskva: Iisrael tulistas Süüriasse umbes 70 raketti

Iisrael tulistas ööl vastu neljapäeva Süüria ala pihta umbes 70 raketti, millest Süüria õhutõrje lasi alla üle pooled, kinnitas Vene kaitseministeerium.

"Rünnakus osales 28 Iisraeli lennukit F-15 ja F-16, mis tulistasid Süüria ala kohal umbes 60 õhk-maa raketti. Iisraelist tulistati välja ka 10 taktikalist maa-maa raketti," edastas kaitseministeerium.

"Iisraeli rünnaku tagasilöömisel tõi Süüria õhukaitse neist alla rohkem kui pooled," lisas ministeerium.

Venemaa andmeil algas rünnak neljapäeval kell 1.45 ja kestis kaks tundi.

Iisraeli rünnak oli "vastulöök" Iraani üksuste raketirünnakule Golani kõrgendikul, lisas ministeerium.

Iisraeli esindajad ütlesid, et nad teavitasid Venemaad Iisraeli rünnakust enne selle algust.

Macron kutsub Iisraeli ja Iraani pingeid leevendama

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus neljapäeval üles pingelõdvendusele Iisraeli-Iraani suhetes, mis on viinud Iisraeli armee rünnakuteni Iraani sihtmärkidele Süürias Golani kõrgendikul, sest Iraani üksused olevat väidetavalt tulistanud rakette Iisraeli territooriumile.

"Ta kutsub üles deeskaleerimisele," ütles presidendi kantselei avalduses ja lisas, et Macron arutab asja neljapäeval ka Saksa kantsleri Angela Merkeliga, kui nad Aachenis kohtuvad.

Berliin süüdistab Teherani Iisraeli provotseerimises

Saksamaa süüdistas neljapäeval Teherani provokatsioonis, sest Iraani üksused Süürias tulistasid rakettidega Iisraeli sõjaväe positsioone okupeeritud Golanis.

"Need rünnakud on tõsine provokatsioon, mille me mõistame karmilt hukka. Iisraelil on õigus enesekaitseks, nagu me oleme alati rõhutanud," ütles Saksa välisministeeriumi pressiesindaja.

Tema sõnul on siiski kõige tähtsam, et olukord rohkem ei eskaleeruks.

Saksa välisminister: Venemaata Süüria kriisi ei lahenda

Venemaata ei ole Süüria kriisi võimalik lahendada, ütles Saksa välisminister Heiko Maas neljapäeval Vene välisministri kohusetäitjale Sergei Lavrovile.

"Saksamaa mõistab oma vastutust Euroopas ja Saksa-Vene suhetes arenevate sündmuste ees," ütles Maas.

Saksa-Vene dialoog edeneb, kui pooled teineteise väited ära kuulavad ka siis, kui nad ei ole ühel meelel, ja otsivad lahendusi maailma ees seisvatele tõsistele probleemidele, sõnas Maas.

"Loodetavasti saab Süüria probleemi lahendamisse panustada igaüks. Ma ütleksin selles kontekstis, et näiteks Süüria probleemi ei ole ilma Venemaata võimalik lahendada."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: