Analüütikud Tallinna Sadama IPO eel: hinnaga ei tohi eksida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kui valitsuse eesmärk oli Tallinna Sadama osalust börsile viies tuua turule uus rahvaaktsia, peab märkimise hinnavahemik olema piisavalt atraktiivne, ütlesid börsianalüütikud.

Trigon Capitali fondijuht Mehis Raud ütles ERR-ile, et kui riik tahaks üle lüüa omaaegse Tallinki aktsiaemissiooni erainvestorite huvi, võiks hinnastamine olla atraktiivne.

"Hinnast sõltub väga palju, kui huvitavaks ta muutub jaeklientide jaoks ja kui huvitavaks institutsionaalsete investorite jaoks. Meie jaoks muutub asi huvitavaks siis, kui dividenditootlikkus jääb 6,5 protsendi juurde või ülespoole," lausus Raud.

Ettevõtte on lubanud maksta kahel aastal dividendi 30 miljonit eurot, mis 6-protsendilise tootlikkuse juures tähendaks ettevõtte turuväärtust ehk turukapitalisatsiooni 500 miljoni juures ja 6,7 protsendi juures 450 miljonit.

Kui turukapitalisatsioon jagada Tallinna Sadama aktsiate enam kui 260 miljoni koguarvuga, saab sellelt tuletada aktsiate märkimise hinnavahemiku prognoosi, selgitas analüütik.

"Tundub, et inimestel vaba raha on. Nüüd, kus Olympic võeti üle, tekkis vabu vahendeid juurde. Keskkond on soosiv, intressid ei ole hakanud veel üles minema. Kui märkimishind on mõistlik, võib Tallinna Sadamast kujuneda huvitav aktsia jaeinvestorite jaoks," kommenteeris Raud.

"Kõik on hinnas kinni. Kui hinnaga eksitakse, siis võib asi hoopis teistmoodi välja kujuneda," lisas ta.

Redgate Capitali partner Mairo Kaseväli ütles, et 6-7 protsendi vahele jääv dividenditootlus oleks kindlasti atraktiivne, kuid tõenäoliselt püsiks huvi ka madalama dividenditootlikkuse juures. "Siin mingit konkreetset rusikareeglit pole."

Kasevälja sõnul tasub hinnastada selliselt, et aktsia hind kauplemise alguses kohe langema ei hakkaks ja investoreid õnnetuks ei teeks.

"Kui aktsiahind kohe langeb, suvi tuleb peale, siis läheb tükk aega, et investorid sellest pettumusest üle saaks ja aktsiasse uuesti uskuma hakkaks," sõnas ta.

Investoreid, kes otsivad, kuhu oma sääste paigutada, on turul omajagu. "Majandusel läheb hästi, säästud on tekkinud, investeerimine üldiselt on viimastel aastatel jälle populaarsust kogunud. Selles mõttes on ajastus hea. Kindlasti on turul nii raha kui huvilisi."

Aktsiate esmase avaliku pakkumine (IPO) puhul määratakse enamasti märkimisel hinnavahemik. Kuhu hind täpselt kukub, sõltub nõudlusest.

Aastaid investeerimisega kokku puutunud Kristjan Lepik selgitas, et eristada tuleks kahte tüüpi nõudlust. Üks on institutsionaalne ehk fondid ja välisinvestorid ning teine on jaeinvestorite osa ehk kohalikud märkijad.

"Institutsionaalse investori huvi on enamasti kvaliteetsem, sest nemad teevad väga põhjaliku analüüsi. Pakkumine, kus institutsioonid palju ei märgi ja jaeinvestorid on hästi aktiivsed, viitab buumile ja on ohumärk," lausus ta.

"Ajaloos on erinevaid näiteid. Ette ennustada on keeruline, kuhu hind kukub, sest suured investorid oma kaarte ette ei taha näidata," lisas Lepik.

Tallinna Sadam plaanib kuulutada aktsiate avaliku pakkumise välja sellekohase teatega 25. mail, mil ettevõte avalikustab ka finantsinspektsioonis registreeritud prospekti.

Tallinna Sadam kavatseb emiteerida kuni 75,4 miljonit uut aktsiat ja tänane ainuaktsionär Eesti riik kavatseb täiendavalt müüa kuni 11,3 miljonit olemasolevat Tallinna Sadama aktsiat. Märkimisperiood kestab eeldatavalt 6. juunini. 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: