Helme: naine ei tohi karjääri tehes ohverdada oma fertiilset iga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mart Helme.
Mart Helme. Autor/allikas: ERR

EKRE esimehe Mart Helme sõnul ei tohiks naine karjääri tehes ohverdada oma fertiilset iga. Helme märkis ETV saates "Foorum", et lapsed kindlustavad ka tema tuleviku rahalises mõttes.

"Foorumis" arutlesid erakondade esindajad teisipäeval riigikogus valminud rahvastikupoliitika põhialuste dokumendi üle.

Yoko Alender Reformierakonnast heitis EKRE-le ette Martin Helme öeldud lauset, et lastetu üle 27-aastane naine on ühiskondlikult kahjulik element. "Ma arvan, et selline kliima ei soosi ka väljaspool Eestit elanud noorte tagasi tulemist," ütles ta.

Mart Helme nimetas seda Martin Helme ütluste demoniseerimiseks ja poliitpropagandaks.

"Kui 27-aastane naine ei ole endale aru andnud, et kommunismi ei ole mõtet ehitada, karjääri võib küll teha, aga selle kõrvalt ei tohi ohverdada oma fertiilset iga laste mitte saamisele, siis saab ta maailma asjadest ja isiklikust tulevikust valesti aru," ütles Helme.

"Inimesed peavad arvestama sellega, et lapsed on neile pensionisammas ja igatipidi see võrgustik, kelle peale loota ka vanemas eas," lisas ta.

Saate alguses rõhutasid saatekülalised teineteisega nõustudes, et rahvastikupoliitika peaks olema erakondadeülene ja juba saate keskpaigaks süüdistasid teineteist poliitpropaganda esitamises.

"Foorum". Autor: ERR

Siret Kotka-Repinski (Keskerakond) sõnul annab see dokument ette eesmärgid ja tegevussuunad ja nüüd on pall poliitikute väravas.

Yoko Alenderi sõnul on dokumendis palju sellist, mis vajab rahva mandaati. Ta märkis, et dokumendis on päris palju parteipoliitilist temaatikat. Reformierakond tema sõnul veel sellele dokumendile alla ei kirjutaks.

Riina Sikkut (SDE) rõhutas, et rahvastikupoliitika võiks olla teema, kus erakondadel oleks ühised huvid.

Mart Helme märkis, et tegemist on olulise teemaga, aga midagi uut tema jaoks selles ei ole. Positiivseks pidas ta seda, et kõik erakonnad ja ka eksperdid on selle dokumendiga tööd teinud. Praegusel kujul EKRE selle paberiga nõus ei ole.

Ka Tiina Kangro IRL-i fraktsioonist nentis, et dokumendis ei ole mitte midagi uut. Ta ütles, et praegusega täiesti identne dokument on "Rahvastikupoliitika alused 2013".

Monika Haukanõmme (Vabaerakond) sõnul on dokumendist poliitilise kempluse tulemusena nii mõnigi teema välja jäänud, näiteks reginaalpoliitika valdkonnast.

Kotka-Repinski sõnul ei ole 26 aastat tegeletud sündivuse teemaga. Esmatähtis on tema sõnul kujundada positiivne elukeskkond.

Yoko Alender leidis, et hüsteeria külvamine sünnitamise teemal ei ole õige tee. Ta arvas, et viimase 26 aasta jooksul on selle tarbeks tehtud päris palju.

Käesolevat dokumenti nimetas ta praeguse valitsuse silmamoonduspoliitika tulemuseks. Tema sõnul on sinna dokumenti peidetud teemad, mis vajaksid ühiskondlikku konsensust ja debatti, näiteks regionaalsed maksuerisused ja kodakondsuspoliitika leevendamine. Alenderi sõnul tegelevad kõik poliitikad sisuliselt rahvastikuga.

Riina Sikkuti sõnul kahte nimetatud teemat dokumendis sees ei ole. Sellele vaidles vastu Yoko Alender, kes ütles, et on küll. Sikkuti sõnul on uue teemana dokumendis sees vananemispoliitika.

Mart Helme kurtis, et saates kõlab tüüpiline parteipoliitikute propaganda. Helme sõnul vähendab sündivust näiteks Valga ja Põlva haiglate sünnitusosakondade sulgemine.

Riina Sikkuti sõnul ei ole sünnitusosakondade avamine sündivuse suurendamise meede ja ei ole rahvastikupoliitika kontekstis oluline.

Tiina Kangro meenutas, et eelmises dokumendis oli vananemispoliitika samuti ära toodud. Kangro sõnul puudub dokumendis rahaline vaade ja mingeid arvutusi ei ole tehtud.

Kotka-Repinski ütles, et kohtus dokumendi kallal töötades Priit Sibulaga IRL-ist ja Henn Põlluaasaga EKRE-st ja tehtud märkused läksid dokumenti sisse. Ta märkis, et kõigi parlamendierakondadega on see dokument kooskõlastatud.

Monika Haukanõmm ütles, et see, et dokument on valdkondadeülene on ühtlasi positiivne, kui ka selle dokumendi nõrkus muutes selle liiga üldiseks. "See dokument vastab ainult küsimusele, mida me peaksime tegema. See, kuidas me neid küsimusi peaksime lahendama, on järgnevate debattide küsimus," lausus ta.
Alenderi sõnul on dokumendis saanud konsensusliku heakskiidu ühtne Eesti haridussüsteem.

Helme sõnul ei räägita dokumendis piisavalt eestlaste tagasirändest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: