Helme: meie toetajate seas on inimesi, kelle arvamused EKRE-le head ei tee

{{1523971680000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimees Martin Helme ütles Ainar Ruussaare veebisaates "Otse uudistemajast", et EKRE läheb valitsusse parteiga, kellega saavutatakse parim kokkulepe. Ta lubas, et võimu teostama hakates EKRE oma põhimõtetest ei taandu. Helme tunnistas ka, et EKRE toetajate seas on inimesi, kelle seisukohtadega erakond ei nõustu.

Helme ütles, et EKRE-l on valmisolek minna valitsusse kasvõi homme, aga küsimus on selles, mis tingimustel. "Me oleme kõikidele riigikogu erakondadele neid väga selgelt esitanud. Piirikontrolli taastamine, kooseluseaduse tühistamine, aktsiisiotsused," lausus Helme.

Me ei ole partei, kes võimul olles näo kaotaks

Ruussaar küsis seepeale Soome partei Põlissoomlaste näitel, kas valitsema hakates ei ole seda kartust, et teatud põhimõtetest hakatakse taganema.

"Võimalik, et see hirm on meie toetajatel. Et kui minnakse võimu teostama, siis ei kanta antud lubadusi välja," ütles Helme.

Helme tõi Keskerakonna näite ja ütles, et ei näe sisulist vahet Reformierakonnaga. "Ma saan aru, kust see hirm tuleb. Ma kinnitan, et meie ei ole samasugused. Me oleme natuke teistsugune partei. Kui me lähme valitsusse, siis selle jaoks, et ellu viia oma poliitikat, mitte selleks, et istuda soojal toolil," rääkis Helme.

Küsimusele, kas EKRE läheks valitsusse pigem Keskerakonna või Reformierakonnaga, vastas Helme, et EKRE läheb valitsusse sellega, kellega saavutatakse paremad kokkulepped.

"Kooseluseaduse teemal läheb reformikatel nägu väga hapuks, keskerakondlastel mitte. Ühtedel teemadel on Reformiga parem läbi rääkida, teistel Keskiga," sõnas poliitik.

Tõrvikurongkäik

Helme selgitas lähemalt ka EKRE tõrvikurongkäigu olemust ja mõtet. Ta ütles, et tegemist ei ole protestiga Eesti riigi vastu, vaid pigem Eesti riigi kaitsmisega. Küll aga võib tema sõnul käsitleda rongkäiku protestina valitsuse poliitika vastu.

"Tõrvikurongkäigul ei protestita, see on rõõmus Eesti Vabariigi tähistamise üritus. Seal on ülimalt positiivne, soe, peaaegu et laulva revolutsiooni aegne meeleolu. Samas võib oma riigi valitsuse vastu olla väga kriitiline. Me protestime selle vastu, et Eesti riik ei ole õigusriik või ei ole õiglane riik," selgitas Helme.

Ainar Ruussaar küsis Martin Helmelt ka tema põhimõtte kohta, et Eesti peaks olema valge riik.

"Me ei taha, et Eestis rahvastik välja vahetatakse. Eesti peab jääma rahvusriigiks. Iga normaalne inimene saab aru, et kultuur on üksikisiku identiteedi keskne. Kui sa seda segad, siis sinu identiteet lahjeneb ja lõpuks laguneb. See on nii ürgne asi, et selle kallale minemine toobki esile raevuka reaktsiooni," rääkis Helme.

EKRE on vabaduse erakond

Helme rääkis, et EKRE ei ole keelajate erakond ja sellised jutud on sügavalt eksitavad. "Keelajad on sotsid. Meie oleme vabaduse erakond," sõnas Helme.

Ruussaar puudutas ka sotsiaalmeedia valdkonda ja seda, et mõned EKRE toetajad on väga räige kõnepruugiga. Ta tõi näiteks sotsiaalmeediast leitud postituse "kui näed neegrit, lase maha".

Helme sõnul ta sellise postitusega loomulikult nõus ei ole, aga ta ei saa kõikide EKRE liikmete või toetajate eest vastutada. "Ma olen nõus, et meie toetajate hulgas on inimesi, kes kasutavad kontraproduktiivseid väljendeid. Meil on 8400 liiget. Ma ei saa iga lihtliikme eest vastutada," ütles Helme.

Venelased austavad enda eest seismist

Eesti-Vene suhete kohta ütles Helme, et eestlased on omal maal peremehed ja peavad enda eest seisma.

"Minu sõnum venelastele nii Eestis kui Venemaal on lihtne. Eesti on suveräänne rahvusriik, kus eestlastel on peremeheõigus. Kui venelased sellest aru saavad, siis meil tüli ei ole," sõnas Helme.

Paraku nentis Helme, et Venemaa on impeeriumimeelne ja valinud vastandumise tee. "Olles üles kasvanud Õismäel ja Lasnamäel, tean, et venelased austavad seda, et sa enda eest seisad," ütles Helme.

Vaktsiinivastased kujutavad ohtu

Rääkides oma suhtumisest vaktsiinidesse, ütles Helme, et uutesse ja eksperimentaalsetesse vaktsiinidesse tuleks suhtuda teatava skeptilisusega, ent aastakümneid kasutusel olnud ja end tõestanud vaktsiinide kasutamine on vajalik.

"Ma leian, et on teatud vaktsiinid, mida on kasutatud aastakümneid, mille kasutamise tagajärjel on maailmast välja juuritud haigused, mis tapsid vanasti tuhandeid inimesi," sõnas Helme.

Helme rääkis, et inimesed, kes põhimõtteliselt kõikide vaktsiinide vastu on, panevad ohtu nii enda kui ka kõik teised inimesed.

Ruussaar küsis veel, kas Helme arvates on Eesti ajakirjandus vaba.

"Põhiprobleem on see, et ta ei ole pluralistlik. Ma väidan, et ERR on selgelt kallutatud vasakule ja liberaalsusesse," vastas Helme.

Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) peab eeloleval pühapäeval Tallinnas Estonia kontserdisaalis kongressi, esimehe kohale on üks kandidaat - Mart Helme.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: