Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu arstid üldiselt tervitavad suurhaigla ideed

Foto: Postimees/Scanpix

Arstid leiavad, et haiglajuhtide idee luua aastaks 2025 Eestile üks ühine ülikoolihaigla on tervitatav, sest nii paraneks ravikvaliteet ja ka arstitudengite õpivõimalused. Samas nendivad arstid, et mõtte teoks tegemise juures on veel palju takistusi ja vastuseta küsimusi.

Tartu ülikooli kliinikumi kevadkonverentsile kogunenud arstid on haiglajuhtide ambitsioonika plaani suhtes üldiselt positiivselt meelestatud, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

"See on tõesti ainuõige plaan, kuidas tagada kvaliteetne arstiõpe ja loodan, et läbi sellise ühise kontsortsiumi saab ka ravikvaliteet ühtlustuma erinevate haiglate vahel," ütles Tartu ülikooli lastekliiniku juhataja Vallo Tillmann.

Tartu ülikooli kliinikumi kliinilise geneetika keskuse juhataja Katrin Õunap nimetas ühisesuurhaigla loomist lausa hädavajalikuks. "Me näeme, et tervishoid ei ole jätkusuutlik, kui me jätkame samamoodi ja me peame midagi muutma," leidis ta.

Ka arstitudengid näevad plaanis vaid positiivset. Õppe mitmekesisemaks muutmist vajatakse juba täna.

"Arstitudengite seisukohast on see väga hea. Me näeks rohkem patsiente, me näeks rohkem ka haruldasi haigusi," ütles Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi president Evamaria Elisabet Keränen.

Samas leidub ka neid, kes mõttest niivõrd vaimustuses ei ole. Tartu ülikooli kliinikumi üks asutajatest ja kaua naistekliiniku peaarstina töötanud Tiiu Aro leiab, et haiglaid ühendama joosta ei tasuks ning nii arstiõppe- kui ravikvaliteedi tõstmisele saab läheneda ka teisiti.

"Ma arvan, et niisugustel ühendamistel ja tsentraliseerimistel on oma hind ja minu meelest on võtmesõna koostöö," rääkis Aro.

Haiglajuhtide sõnul kasutataks läbi ühtse ülikoolihaigla paremini ära tervishoiuressursse ja tagataks seeläbi parim võimalik ravikvaliteet. Siiski märgivad arstid, et ambitsioonika plaani juures on mitmeid asjaolusid, mis sellele saatuslikuks võivad saada.

"Kõige suuremaks murekohaks on Tallinna haiglate omavaheline konkureerimine ja see, et Tallinna linn on erineval seisukohal sellest, mida tegelikult Tartu ülikool on välja pakkunud," ütles Katrin Õunap.

Tartu ülikooli kliinikumi sisekliiniku juhataja Margus Lember arvas, et üldiselt on suurhaigla ideel jumet. "Suure ideena, ma arvan, et sellel on jumet. Mismoodi sellega meditsiinikorraldajad kaasa tulevad, seal tegelikult realistliku skeptikuna ütleks, et küsimusi on veel küllaga. Kui praegusel hetkel ei suudeta veel sellele eelmisele ideele, võrgustumisele, väga selget sisu anda, raviteenuste ostmisele, planeerimisele, siis väljakäidud idee on ikka kraadi võrra veel kangem," kommenteeris Lember.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: