Kaja Kallas: Eesti majanduse väljakutse on suurema lisandväärtuse loomine

{{1526729340000 | amCalendar}}

Reformierakonna majandusteemalisel volikogul kõnelenud erakonna esimehe Kaja Kallase sõnul vajab Eesti kõrge lisandväärtusega ettevõtlust, mis võimaldaks maksta suuremaid palku ja toetada neid, kes abi vajavad.

"Eesti tugevused on varem olnud korras rahandus ja tugev e-riik. Kahjuks käivad mõlemad praeguse valitsuse juhtimisel alla," ütles Kallas. "Tahetakse ära lõhkuda toimivaid süsteeme nagu pensionisüsteem, surutakse peale igasuguste vahenditega tasuta ühistransporti, kuigi see, mida inimesed tegelikult vajavad, on korras teed ja sõidugraafikud."

Reformierakonna juhi sõnul tundub talle, et praegune valitsus ei ole digiriigi edendamist pidanud prioriteediks, mistõttu pole teemale ka piisavalt tähelepanu pööratud, vahendas Reformierakonna pressiteenistus.

"Jätkuvalt on Eesti nõrkus ettevõtluse vähene digitaliseerimine ja püsiühenduste kättesaadavus. See tähendab omakorda, et tootlikkuse kasv on pärsitud, st aeg ja energia läheb tulemuse asemel protsessile. Kaotatud aeg on kaotatud raha," lisas Kallas.

Kallase sõnul on Eesti majandusel tervikuna mitu suurt väljakutset. "Me oleme kinni jäämas keskmise sissetuleku lõksu. Meie ettevõtted ei hiilga kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenustega, mille eest saaks küsida rohkem raha. Aga kui ei ole kõrgema lisandväärtusega ettevõtlust, siis ei ole võimalik maksta ka suuremaid palku ega toetada neid, kes abi vajavad," lisas ta.

Tulevaste valimiste kontekstis on oluliseks punktiks sissetulekute tõus. "Kui Keskerakond räägib pensionite tõusust, siis meie peaksime rääkima laiemalt eelkõige sissetulekute tõusust, mis saab tulla kaasa majanduskasvuga," ütles Kallas. "Kõik meie pakutud sammud peaksid viima meid lähemale targale, jõukale ja teiste toetusest sõltumatule Eestile."

Kallas lisas, et peame edasi minema ka riigireformiga ehk arutama, millist riiki me jaksame pidada. "Kuidas me saame eraettevõtlust ja inimeste valikuvabadusi soodustada erinevates valdkondades, näiteks tervishoius."

Volikogu kinnitas ka toimkonna, mis hakkab tegelema riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimiste nimekirjadega.

Toimkonda kuuluvad Kert Valdaru (peasekretär, nimekirja toimkonna juht), Siim Kallas (auesimees, Viimsi vallavanem), Urmas Klaas (erakonna aseesimees, omavalitsuskogu esimees ja Tartu linnapea), Maris Lauri ( NaiRe juht, riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees), Kristen Michal (volikogu esimees), Urve Tiidus (juhatuse liige), Martin Bek (kampaaniajuht), Erkki Keldo (noortekogu esimees, piirkondade arendusdivisjoni nõunik), Irina Talviste ( Pärnumaa ringkondliku organisatsiooni juht).

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: