Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski: riigireformijate viimsepäevakuulutus ei vasta tõele

Jevgeni Ossinovski.
Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigireformijate jutud Eesti riigikorralduse hukust on emotsionaalselt võimsad, ent neil on teiste viimsepäevakuulutustega ühine omadus – need ei vasta tõele, ütles sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski.

Tootlikkuse kasv, mis tuleneb tehnoloogia arengust, suuremast haritusest ja innovatsioonist, võimaldab vähemate inimestega toota rohkem lisandväärtust, kirjutab Ossinovski Eesti Päevalehes avaldatud arvamusloos.

Suurem lisandväärtus tähendab aga sama maksukoormuse juures suuremaid maksutulusid ning sellisena suuremat võimet pakkuda avalikke teenuseid, tõdeb Ossinvski ja lisab, et vananev ühiskond nõuab muidugi rohkem teenuseid, kuid ka tagasihoidlik majanduskasv suudab selle vajaduse kuhjaga katta.

Statistikaameti ja rahandusministeeriumi pikaajaliste prognooside toel väidab SDE juht, et pankroti asemel näeme hoopis seda, et aastaks 2040, mil meil on üle 100 000 töötaja vähem ja 70 000 eakat praegusest rohkem, on ikkagi iga eaka kohta ligi neljandiku võrra rohkem reaalset sisemajanduse koguväärtust ning sotsiaalmaksu laekub iga eaka kohta enam kui kaks korda rohkem kui praegu.

"Reaalsuses saab olukord olema parem, sest minu arvutus loeb kõik üle 65-aastased vaid teenusesaajateks, ehkki paljud neist töötavad juba praegu ning aastaks 2040 kasvab pensioniiga veelgi," märkis endine tervise- ja tööminister.

Ossinovski tuletab meelde, et sama tendents - tööealiste vähenemine ja eakate arvu suurenemine - on Eestis toimunud kogu taasiseseisvusaja jooksul.

"Seega on jutud riigi saabuvast pankrotist asjatundmatu hirmutamine, millega püütakse õigustada sotsiaaldemokraatliku heaoluriigi põhiliste komponentide - tasuta haridus, solidaarne tervishoid, universaalsed lapsetoetused jne - asendamist neoliberaalse kängriigiga, kus elutähtsate teenuste saamine ja kvaliteet sõltub rahakoti paksusest. Kel raha pole, imegu käppa," sõnastas Ossinvoski.

"Nagu president Kersti Kaljulaid on öelnud, on ainus tõsiselt taastuv loodusvara see, mis asub kahe kõrva vahel. Me peame jõuliselt suurendama riigi panus haridusse ja teadusse ning siis oleme 2040. aastaks veel palju edukamat, kui tänane tarkus julgeb ennustada."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: