Komisjon: Suurbritannia peab pikendama tolliliidu üleminekuperioodi

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Suurbritannia valitsuse suutmatus luua Brexiti tollikava tähendab, et riik on sunnitud jääma Euroopa Liidu tolliliitu ka pärast 2020. aasta üleminekuperioodi tähtaega, teatas Briti parlamendikomisjon neljapäeval.

EL-ist väljaastumise järgse üleminekuperioodi pikendamine on ainus võimalus, kirjutas Brexiti parlamendikomisjon.

Komisjon kritiseeris peaminister Theresa May puudulikke samme alternatiivse kokkuleppeni jõudmisel tolliliiduga, märkides, et see on hädavajalik EL-i ja Suurbritannia suhete jaoks.

"Aeg saab kiiresti otsa uue kaubandus- ja tollikokkuleppeni jõudmiseks," ütles komisjoni esimees Hilary Benn.

Brexiti üleminekuperiood peaks algama 2019. aasta märtsis ja kestma 2020. aasta lõpuni.

Briti valitsus kaalub kahte tollimehhanismi, mida alates üleminekuperioodist kasutusele võtta. Üks variant on kasutada lahendusi, mida maailmas juba kasutatakse. Nende seas on usaldusväärse kaupleja programmid ning tehnoloogia, nagu numbrimärgituvastus, et lihtsustada kaupade vaba liikumist.

Teine ehk niinimetatud tollipartnerluse kava näeb ette, et Briti ametnikud kontrollivad kaupade algupära ja koguvad tariife määras, mille kehtestab EL. Siis saaksid kaubad minna Suurbritanniast EL-i ja üle Iiri piiri ilma edasiste algupärakontrollide ja tariifideta. Tolliametnikud maksavad firmadele kompensatsiooni, kui Ühendkuningriik seab neile tariifi EL-ist erineval tasemel.

"Arvestades, et ministrid on viidanud, et kumbki neist kahest võimalusest ei saa 2020. aasta detsembriks valmis, kui üleminekuperiood lõpeb, siis Suurbritannial tuleb jääda tõenäoliselt tolliliitu EL-iga, kuni jõutakse alternatiivsete kokkulepeteni," ütles Benn.

Valitsus on tõrjunud soovitusi pikendada üleminekuperioodi, kuni lausa 2023. aastani.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: