Ilves: Eestit ja Gruusiat seob vabaduse läbi kogetud ühtekuuluvus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Toomas Hendrik Ilves.
Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

"Olen uhke võimaluse üle olla Gruusia sõber," kirjutas Toomas Hendrik Ilves, Eesti riigipea 2006-2016, Gruusia presidendile Giorgi Margvelashvilile tema riigi tänase 100. sünnipäeva puhul.

"Veidral moel oli see Jossif Stalin ise, kes kord kirjavahetuses Leniniga Nõukogude Liidu laienemise piiride üle mainis, et NSVL ei saa kunagi hõlmata maid, kel oma lipp ja saatkonnad välisriikides. Hiljem, kui Nõukogude Liidust sai imperialistlik röövriik, vaikiti kirjavahetus mõistetavalt maha," kirjutas Ilves Margvelashvilile, kellega ta presidendiaastail korduvalt kohtus.

"Ometi oli Stalinil õigus. Inimesed, kes korra juba vabadust kogenud, ei unusta eal selle maitset. Mälestust sellest, mida tähendas olla vaba, anti edasi põlvkonnalt järgmisele, kuni see taas tegelikkuseks sai."

See on põhjus, miks meie vabaduse taastamise lootust ja püüdu ei saa eal olematuks muuta; see on põhjus, miks me mõlemad märgime oma vabaduse algusena mitte 1991., vaid 1918. aastat; me jäime truuks eelkäijate vabaduse aatele, mäletasime nende toodud ohvreid ja tõotasime taas vabaks saada, võtta tagasi see, mis meilt rööviti, kirjutas Ilves.

"Veel olulisem: tänu esivanemaile taipame, et oleme nende loodud riigi hoolekandjad. On meie kohus seda kaitsta, mäletada tehtut. Oleme oma riigi osanikud, see kuulub meile. Kuid veel enam kuulub see me lastele, ja nende lastele, põlvkonnast järgmiseni. Sealt ka me kogetud kohustus," tõdes Eesti eelmine riigipea, tsiteerides USA kunagise presidendi Ronald Reagani sõnu "Vabadus on hääbumisest alati vaid ühe põlvkonna kaugusel. Me ei saa anda seda edasi oma lastele vereringe kaudu. Selle eest tuleb võidelda, seda tuleb kaitsta, ja anda edasi neile, et nemad saaksid teha sama."

Just see aluslik, jagatud arusaam on eestlaste ja grusiinide ühtekuuluvustunde tuum, järeldas president Ilves.

"Mitte too labane druzhba narodov, imperialistliku võimu pealesurutud sõprus, vaid vabaduse läbi kogetud ühtekuuluvus on see, mis meid inimeste ja isiksustena seob. See ühtekuuluvus tõi 2008. aasta augustis pea sada tuhat eestlast laulukaare alla Gruusia vabaduse eest laulma; see ühtekuuluvus vabaduse läbi on olnud me sidemeks kõigil neil aastail," kirjutas Ilves Gruusia presidendile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: