Toomas Hendrik Ilves: tuleb luua küber-NATO

Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves
Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Lääneriigid peaksid looma kübermaailma ohtude vastu seismiseks uue väärtuspõhise kaitseorganisatsiooni, mida ei piiraks enam geograafilised piirid, sõnas Toomas Hendrik Ilves täna rahvusvahelisel küberkonflikti konverentsil CyCon.

Ilvese sõnul on füüsiline distants konfliktiolukordades muutunud ebaoluliseks. Seetõttu tuleks luua uus kaitseorganisatsioon, mis oleks geograafia asemel väärtuspõhine, ühendades vabasid demokraatiaid, mis seavad esile õigusriikluse põhimõtted, korraldavad vabasid ja õiglaseid valimisi ning mis tagavad oma kodanikele fundamentaalsed õigused ja vabadusd. Perspektiivikate riikidena mainis Ilves Austraaliat, Jaapanit ja Tšiilit.

"Nii saame me ohtudele paremini vastu seista. See saab küll olema keeruline saavutada, kuid alternatiivid on halvemad."

Ilves sõnas, et selline demokraatiate kogukond ei täidaks endas pelgalt kaitsefunktsiooni, vaid oleks signaaliks kogu ülejäänud maailmale, et on olemas väärtustel põhinev kogukond, mis ei koosne ainult nn lääneriikidest, vaid on üleilmne.

Ilves tõdes, et internetiajastu on muutnud läänemaailma kaitsearhitektuuri ning riigid seisvad ohtude ees, mis võivad tulla interneti teel isegi teisest maailma otsast.

"Riike on traditsiooniliselt rünnanud nende naabrid, mitte kaugel asetsevad vaenlased. See ei vasta enam tõele. Kõik haavatavad, olenemata piiridest või füüsilisest kaugusest."

Ilves rõhutas, et küberrünnakuid võib kasutada, ja on juba kasutatud, ründamaks nii demokraatlike ühiskondade valimisprotsesse ja avalikku arvamust, kui ka kriitilist taristut.

 Vastused internetist tulenevatele ohtudele on olnud suuresti riiklikud, aga ka aeglased.

"Mitmepoolsed organisatsioonid nagu NATO või Euroopa Liit on olnud veelgi aeglasemad," tõdes Ilves.

Ilves lausus, et kuigi NATO on küberist tulenevaid ohte tunnistanud, on siiamaani vähe tehtud. Kuigi loodud on näiteks nii küberkaitse koostöö keskus Tallinnas kui ka sarnane strateegilise kommunikatsiooni oivakeskus Riias, on siiski NATO-s koostööst vajaka.

Ilves pidas oma kõne rahvusvahelise küberkonflikti konverentsi CyCon raames, mis tõi Tallinna pea 700 arvamusliidrit ja eksperti üle maailma arutlema küberjulgeoleku võtmeküsimusi. Konverentsi avas president Kersti Kaljulaid.

CyCon 2018 esinejate seas on ka Facebooki infoturbejuht Alex Stamos, USA merejalaväe ülem kindral Robert Neller, USA siseministeeriumi infoturbe juht Dr. John Zangardi, tunnustatud krüptograaf ja autor Bruce Schneier, Graphika direktor Camille François, Airbusi küberturbejuht Dr. Kevin Jones, riikide kübervõimekusi uurinud Sandro Gaycken, USA kaitsealaste teadusuuringute agentuuri DARPA informatsiooni innovatsiooni osakonna juht Dr Brian M. Pierce ja paljud teised.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: