Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikser: raport tõestab Venemaa seotust MH17 allatulistamisega

{{1527524100000 | amCalendar}}

Euroopa Liidu eesmärk on võtta vastutusele need, kes on süüdi Malaisa reisilennuki MH17 allatulistamises, ütles Brüsselis välisministrite kohtumisel osalenud Sven Mikser.

Esmaspäeval toimus Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumine Brüsselis. Kohtumine algas Hollandi välisministri Stef Bloki sõnavõtuga, millega ta tutvustas neljapäeval avaldatud rahvusvahelise uurimiskomisjoni raportit Malaisia reisilennuki allatulistamise kohta.

Raporti järeldused pälvisid Mikseri sõnul kõigi välisministrite täieliku toetuse.

"Eks järgmised sammud nüüd sõltuvad sellest, kuidas läheb edasi Hollandi kriminaaluurimine. Täna me ei ole veel selles järgus, kus saaksime rääkida konkreetsetest järgmistest sammudest, küll aga on raporti avaldamine oluline vahejaam," vastas Mikser küsimusele, mis on Euroopa Liidu järgmised sammud seoses raportis avaldatuga.

Mikseri sõnul tuleb süüdlased vastutusele võtta. "Kindlasti on see vajalik ja see on ka EL-i eesmärk, et need, kes vstutavad, saaksid välja selgitatud ja vastutusele võetud. Tõenäosusi siin hindama hakata mina ei taha," sõnas minister.

Mikseri sõnul on raport tõend selle kohta, et Venemaa relvajõud on otseselt seotud lennu MH17 allatulistamisega.

"Holland ja Austraalia on palunud Venemaal astuda läbirääkimistesse, mille eesmärk on leida õiglane lahendus ning tuua süüdlased vastutusele. Sama seisukohta jagasid täna ka kõik kohal olnud Euroopa Liidu välisministrid," lisas Mikser.

Venemaa eitab seotust MH17 allatulistamisega.

Malaisia riikliku lennufirma Malaysia Airlines lend MH17 teel Amsterdamist Kuala Lumpurisse tulistati 2014. aasta 17. juulil Ida-Ukraina kohal alla. Hukkusid kõik 298 pardalolnut, kellest 196 olid Hollandi kodanikud. Kokku oli lennukis 17 riigi kodanikke.

Ministrid arutasid ka Iraani tuumaleppe ümber kujunenud olukord. Mikseri sõnul on EL-i ja USA eesmärk ühine – takistada Iraanil omandada tuumarelv.

"Euroopa Liit peab töötama tekkinud olukorrale lahenduse leidmise nimel ja seda tihedas suhtluses USA ning samuti Iraaniga. Leppe edasisele tulevikule mõeldes tuleb arvestada ka transatlantilistele suhetega," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael, Johannes Tralla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: