Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

MH17 tragöödias kolm last kaotanud mees taunis Trumpi esinemist Helsingis

Anthony Maslini lapsed Evie, Mo ja Otis.
Anthony Maslini lapsed Evie, Mo ja Otis. Autor/allikas: Anthony Maslin/BBC

Austraalia mees, kes kaotas oma kolm last, kui Malaysia Airlinesi reisilennuk MH17 2014. aasta juulis Ida-Ukraina kohal alla lasti, kritiseeris sotsiaalmeedias teravalt seda, kuidas USA president Donald Trump end Helsingis Venemaa kolleegi Vladimir Putini kõrval üleval pidas.

Hollandi juhitud rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) teatas käesoleva aasta mais juurdluse tulemusi (inglise keeles ja vene keeles - Toim.) tutvustades, et on leidnud kindlaid tõendeid selle kohta, et 2014. aasta juulis tulistati Donetski oblastis Malaisia reisilennuk alla Venemaa relvajõudude üksusele kuuluva raketisüsteemiga. Hollandi võimude kinnitusel on nad teinud kindlaks nii üksuse kui ka raketi, mida kasutati. Sellega seoses teatasid Hollandi ja Austraalia valitsus, et peavad juhtunu eest vastutavaks Venemaad kui riiki.

Juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 välisministrid teatasid pühapäeval tehtud ühisavalduses, et Venemaal tuleb juhtunu eest vastutus võtta.

Venemaa jätkab samal ajal oma süü ja seotuse eitamist ning Kremli-meelne meedia on välja pakkunud aastate jooksul erinevaid ja sageli vastandlikke teooriaid.

Teisipäeval, 17. juulil möödus juhtumist täpselt neli aastat ning samal ajal oli maailma meedia tähelepanu suunatud Trumpi ja Vene kolleegi Vladimir Putini kohtumisele esmaspäeval Helsingis, kus Trump oli jõudnud muuhulgas väljendada skeptilisust USA luureteenistuste hinnangu kohta, mis puudutas Venemaa sekkumist 2016. aasta valimistesse, ning öelda mitmeid Putini suhtes sõbralikke lauseid. Teisipäeval astus Trump siiski üles selgitusega ning teatas, et tema aktsepteerib USA luureagentuuride järeldusi, et Venemaa sekkus USA presidendivalimistesse.

Austraalia kodaniku Anthony Maslini kolm last, Mo, Evie ja Otis, olid nende 298 inimese seas, kes MH17 tragöödias surma said. Maslinit ärritas eelkõige Trumpi jutt libauudiste ehk nn fake newsi teemal, vahendas BBC.

Facebookis tehtud postituses, millele ta lisas ka foto oma lastest, kutsus Maslin USA presidenti üles hoiduma "jutust libauudiste teemal" ning keskenduma pigem "ümberlükkamatutele faktidele".

"See, et reisilend MH17 tulistati alla ja et 298 süütut inimest mõrvati, on ümberlükkamatu fakt," nentis ta.

"See, et lenukit tabas Venemaa rakett on leidnud tõendamist ümberlükkamatu faktina. See, et see tappis kolm meie ilusat last ja nende vanaisa, hävitas selle käigus meie ja paljude teiste elud, on ümberlükkamatu fakt," jätkas Maslin.

"See, et mees, kelle tagumikku sa just suudlesid, tegi seda ja jätkab selle kohta valetamist, on ümberlükkamatu fakt," teatas austraallane lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: