Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: Venemaa väitel kuulus Malaisia reisilennuki alla kukutanud rakett Ukrainale

{{1537194720000 | amCalendar}}
Foto: Maxim Shemetov/Reuters/Scanpix

Vene kindralid esitasid uusi väiteid Malaisia reisilennuki allatulistamise kohta 2014. aastal Donbassis, milles hukkus 298 inimest. Moskva arvates on katastroofis süüdi Ukraina sõjaväelased, mitte Vene sõjaväelased nagu kinnitas rahvusvaheline uurimine.

Vene kaitseministeerium näitas pressikonverentsil arhiividokumente tehasest, kus oli valmistatud rakett, millega Malaysia Airlines'i lend MH17 neli aastat tagasi alla tulistati, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rakett, millega Malaisia Boeing alla lasti oli Vene kaitseministeeriumi sõnul tehtud küll 1986. aastal Venemaal, aga sõjaväeosa, kes selle raketti sai, asus Ukrainas.

"See rakett oli saadetud 1986. aasta detsembris 223. õhutõrjeraketibrigaadi, sõjaväeosa nr 20152, paigutatud Ukraina NSV-s, ja praegu see on Ukraina sõjaväe koosseisus. Vene Föderatsiooni territooriumile Ukraina NSV-st ja Ukrainast see tagasi ei tulnud. Sellest teatasime Hollandi poolele," ütles Vene kaitseministeeriumi suurtüki- ja raketivalitsuse ülem, kindralleitnant Nikolai Paršin.

Küll aga ei näidanud kindralid ühtki dokumenti selle kohta, mis tõestaksid raketi kohalejõudmist eelmainitud sõjaväeossa.

"Need range arvestuse järgi korrektsed dokumendid peavad olema Ukraina sõjaväe 223. õhutõrjeraketipolgu arhiivis. Ja me arvame, et rahvusvaheline uurimisgrupp peab Ukrainalt need dokumendid välja nõudma," ütles Vene kaitseministeeriumi ametlik esindaja, kindralmajor Igor Konašenkov.

Ajakirjanikele anti ka kuulda Ukraina polkovniku Ruslan Grintšaki telefonivestlust oma kolleegiga. Vene kindralite väitel oli Grintšak 2014. aastal õhutõrjebrigaadi ülem ja sõdis Ida-Ukrainas.

"Poisid, kui tuleb, siis me laseme alla veel ühe Malaysia Boeingu ja kogu lugu!" ütles väidetavalt Grintšak vestluses.

"Need sõnad veel ühe Malaisia Boeingu allatulistamise võimalikkusest tõestab, et ta oli kursis MH17 katastroofi asjaoludega ja kuidas Ukraina sõjavägi sellesse asjasse puutub," sõnas Konašenkov.

Isegi videod, kus raketikompleks Buk sõidab Venemaalt Donbassi, on Vene kindralite sõnul võltsitud ja monteeritud.

Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov lükkas väite ümber, kinnitades, et tegemist on Kremli kohmaka valega, mille eesmärk on varjata kuritegu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: