Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bellingcat: tegime kindlaks MH17 alla tulistanud üksuse juhi

Rahvusvaheline ajakirjanike ja kodanikuaktivistide rühm Bellingcat avaldas reedel uut informatsiooni 2014. aasta juulis Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki teemal.

Neljapäeval teatas Hollandi juhitud rahvusvahelise kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT), et lennuk tulistati alla Venemaal Kurski lähedal paiknevale 53. õhutõrjeraketibrigaadile kuuluva raketiga ning et raketisüsteemi transporditi Donbassis Venemaa relvajõududele kuuluvate sõidukitega. Reedel teatasid Hollandi ja Austraalia valitsus, et peavad Venemaad kui riiki juhtunu eest otseselt vastutavaks.

Bellingcat teeb oma uues analüüsis aga sammu veel kaugemale ja väidab, et on tuvastanud isiku, kes juhtis relvaüksust, kes reisilennuki alla tulistas. Bellingcati kinnitusel on tegu Venemaa sõjaväeluure GRU ohvitseri (tõenäoliselt polkovniku) Oleg Vladimirovitš Ivannikoviga.

Bellingcat tunnistab, et neil ei ole otseseid tõendeid selle kohta, et Ivannikov oleks andnud tulistamiskäsu, vaid informatsioon piirdub sellega, et ta oli raketisüsteemi hallanud üksuse juhiks.

Näiteks kuulub Bellingcati tõendite hulka telefonivestluse salvestus, kus Ivannikov räägib Buk-rakettide saabumisest ja sellest, et tema üksusel on kavas lennukeid alla tulistada,

Ivannikovi hääl olevat väga eripärane ja seetõttu on seda lihtne ära tunda. Mees on Lõuna-Osseetia operatsiooni taustaga - näiteks väidetavalt oli ta valenime all aastatel 2006-2008 Lõuna-Osseetia separatistide valitsuses ministriks - ning ta on hoidnud väga madalat profiili hoolimata oma kõrgest auastmest.

Samuti on Bellingcati uurijad veendunud, et Venemaa juhtkond oli teadlik kõrgtehnoloogiliste rakettide tarnimisest Venemaalt Ukraina territooriumile ning on väga vähetõenäoline, et sellist relvastust oleks usaldatud mingite kohalike võitlejate kätte.

Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud Malaysia Airlinesi lend MH17 tulistati Donetski oblastis alla 2014. aasta 17. juulil. Kõik Boeing 777-200ER pardal olnud 298 inimest hukkusid. Nende seas oli kõige rohkem Hollandi kodanikke - 196 inimest. Seetõttu juhib ka rahvusvahelisi uurimisrühmi Holland.

Paljud eksperdid on varem pidanud kõige tõenäolisemaks versiooniks seda, et Buk-raketisüsteemi omanud üksus pidas reisilennukit Ukraina valitsusvägede sõjalennukiks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: