X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kruusimägi: peame liikuma suunas, et õppimise eest vastutab õppija

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti koolisüsteem peaks liikuma suunas, kus õppimise eest vastutab eelkõige õppija ise, mitte õpetaja ja kool, ütles Tallinna Inglise Kolledži direktor Toomas Kruusimägi.

Staažikas koolijuht ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et toetab haridusministri ideed kaotada põhikooli lõpueksamid.

Kruusimägi leiab, et praegusel kujul ei anna need eksamid midagi juurde. Polevat ka kasu järgmisele õppetasemele edasiminekul.

"Põhikooli lõpueksam lihtsalt kooli lõpetamiseks on tänasel päeval mõttetu. Usaldame õpetajat, usaldame tööd, mida koolis on noored ja õpetajad üheksa aasta jooksul teinud. Las lahkuvad hinnetega, mis nad on välja teeninud või välja õppinud," lausus direktor.

Eelkõige näeb Kruusimägi probleemi selles, et põhikooli lõpueksamid ei paku nende sooritajatele mingit tagasidet: pole teada, millise motivatsiooniga noor eksamit tegema läks, kas ta valis valieksamiks mõne oma tugeva aine või tegi eksami aines, millega soovis oma lõpuhinnet parandada.

Laiem küsimus on Kruusimäe sõnul see, kes vastutab õppimise eest. "Ilmselgelt peame liikuma selles suunas, et vastutab õppija. Tagasiside on hästi oluline, ka pärast 9. klassi. Aga eeldusel, et õpilane saab konstruktiivset ja vajalikku tagasisidet, mis aitab teda järgmises etapis edasi. Kui see toimub juunikuus lõpueksamina, seda tagasidet ei tule. Tekib küsimus, miks me seda numbrit sinna kirjutame."

Kogu protsessi ülesehitus ja õpilase kui õppija fookusesse asetamine Kruusimäe hinnangul määrava tähtsusega. "Nihkumine kooli ja õpetaja vastutuselt õppija vastutusele."

Küsimusele, kui sotsiaalselt küpsed meie koolilõpetajad on, vastas Kruusimägi, et oleme paljudest Euroopa kaaslastest ees, kuid samas on kõikumisi ja arenguruumi küllaga.

"Kui mõtleme kas või sellele, et andsime noortele alates 16. eluaastast õiguse osaleda kohalikel valimistel, siis õppeprogrammid pole kaasa tulnud. Ma ei ole päris kindel, et sotsiaalselt on üks osa õpilastest valmis reaalseid valikuid tegema poliitilisel tasandil. Õppeprogrammis võivad nad õppida võimude lahusust alles pärast valimisi," tõi Kruusimägi näite.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: