Hispaania võimud lasid Kremli-kriitik Bill Browderi vabaks
Kremli kriitikuna tuntud briti ärimees Bill Browder peeti Hispaanias kinni Venemaa poolt Interpolile edastatud vahistamismääruse alusel.
Enda kinni pidamisest teatas Twitteri vahendusel Browder ise ja postitas endast ka pildi, kus ta viibib politseiauto tagaistmel.
In the back of the Spanish police car going to the station on the Russian arrest warrant. They won't tell me which station pic.twitter.com/Xwj27xC7Zd
— Bill Browder (@Billbrowder) May 30, 2018
Hispaania politsei teatas hiljem, et Browder on juba vabastatud, sest Venemaa poolt väljastatud vahistamismäärus oli aegunud.
"Vahistamismäärusel on kuupäevalimiit ning kui see aegub, tuleb see arvutisüsteemist kustutuada ning käesoleval juhul ei olnud Interpolt seda teinud. Politseijaoskonda jõudes jõudes saabus selgus, et vahistamismäärus pole kehtiv," selgitas politsei pressiesindaja uudisteagentuurile AFP.
Vabastamist kinnitas sotsiaalmeedias ka Browder ise, kes rõhutas, et tegu on juba kuuenda korraga, kui Venemaa tema vastu Interpoli süsteemi väärkasutab.
Good news. Spanish National Police just released me after Interpol General Secretary in Lyon advised them not to honor the new Russian Interpol Red Notice. This is the 6th time that Russia has abused Interpol in my case pic.twitter.com/ZonzXizvIJ
— Bill Browder (@Billbrowder) May 30, 2018
.Juba 1990ndatel Venemaale investeerimist alustanud Browderi mõistis Moskva Tveri kohus mullu detsembris tagaselja süüdi enda asutatud Hermitage Capital fondi pankrotistamises ja Vene riigile kahju tekitamises ning mõistis ta üheksaks aastaks vangi.
Juba 2013. aastal mõistis Moskva Tveri kohus Browderi süüdi maksude tasumisest kõrvale hoidumises ja määras talle tagaselja üheksa-aastase vangistuse.
Browder on olnud nii USA-s kui ka teistes riikides niinimetatud Magnitski seaduse eestvedajaks. Seadus sai nime Browderi endise töötaja, jurist Sergei Magnitski järgi, kes suri vanglas pärast seda, kui oli süüdistanud Vene kõrgeid ametnikke maksupettuses.
Browderi aktiivne tegevus on toonud kaasa hulgaliselt sanktsioone korruptiivse ja inimõigusi rikkunud Vene võimueliidi vastu. Muuhulgas on Kreml üritanud survestada Browderit ka Interpoli kaudu.
Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand