Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva kohus mõistis Putini-kriitiku tagaselja üheksaks aastaks vangi

{{1514545500000 | amCalendar}}
Briti ettevõtja ja rahvusvaheliselt tuntud Putini-kriitik Bill Browder.
Briti ettevõtja ja rahvusvaheliselt tuntud Putini-kriitik Bill Browder. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Moskva Tveri kohus mõistis reedel Hermitage Capital fondi asutaja William Browderi ja tema äripartneri Ivan Tšerkassovi vangi üheksaks ja kaheksaks aastaks ettevõtte pankrotistamise ja Vene riigile kahju tekitamise eest.

"Mõista Browder süüdi ja karistada teda üheksa-aastase vanglakaristusega ning 200 000 rubla (2900 euro) suuruse trahviga. Mõista Tšerkassov süüdi ja karistada teda kaheksa-aastase vanglakaristusega ning 200 000 rubla suuruse trahviga," ütles kohtunik Dmitri Gordejev.

Kohus rahuldas Moskva maksuameti tsiviilhagi, mõistes Browderilt ja Tšerkassovilt välja 4,2 miljardit rubla (60,8 miljonit eurot).

Kohtualustel keelati tegeleda Venemaal ettevõtlusega kolme aasta jooksul pärast karistuse ärakandmist.

Advokaadid lubasid kohtuotsuse Moskva linnakohtusse edasi kaevata. "Kohus ei kuulanud meie väiteid ega arvestanud neid. Loomulikult kaebame otsuse edasi, oleme selleks kohustatud," ütlesid kaitsjad.

Kohus kuulutas täna vaid sissejuhatuse ja resolutiivosa, otsuse täistekst antakse üle hiljem.

Otsuse kohaselt tunnistati Browder süüdi ettevõtte Dalnjaja Step teadlikus pankrotistamises, Tšerkassov aga kuritegeliku plaani elluviimises. Hagi käsitleb tehinguid pangas HSBC 2004.-2005. aastal, mil Dalnaja Step maksis dividende Küprose emaettevõttele ja kandis rohkem kui 600 miljonit rubla (8,7 miljoni eurot) üle Väikeäri Ühispanka ja Kaug-Ida Piirkonlikku Panka Blagoveštšenskis, millelt olid litsentsid ära võetud.

Sel viisil viis Browder ettevõttest aktivad enne selle pankrotti laskmist välja ja tekitas riigile märkimisväärset kahju, leidis Vene kohus.

See oli juba teine Browderi kohtuasi, mida Tveri kohtus tagaselja menetleti.

11. juulil 2013 mõistis Tveri Kohus Browderi tagaselja üheksaks aastaks vangi maksudest kõrvalehoidmise eest 522 miljoni rubla (7,6 miljoni euro) ulatuses, võltsides maksudeklaratsioone ja kasutades seadusvastastelt invaliidide maksusoodustusi.

Browder edendab USA-s ja teistes riikides niinimetatud Magnitski seadust. See sai nime Browderi endise töötaja, jurist Sergei Magnitski järgi, kes suri vangis pärast seda, kui oli süüdistanud Vene ametnikke osaluses maksupettusskeemis.

Meedias on Vene võimude jõulisi samme sellega, et Browderi näol olevat tegu "Putini vaenlasega nr 1", sest tema aktiivne tegevus on toonud kaasa hulgaliselt sanktsioone korruptiivse ja inimõigusi rikkunud Vene võimueliidi vastu. Muuhulgas on Kreml üritanud survestada Browderit ka Interpoli kaudu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: