Browder: Vene prokuratuuri süüdistus on kafkalik

Bill Browder.
Bill Browder. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Investeerimisfondi Hermitage Capital asutaja William Browder nimetas esmaspäeval kafkalikuks Vene prokuratuuri süüdistust, nagu oleks ta seotud Magnitski mõrvaga.

"Nad jäid Skripalide mürgitamisega vahele ja vastus sellele on süüdistada mind neljas mõrvas, sealhulgas Sergei Magnitski mürgitamises," säutsus Browder Twitteris.

Prokuratuuri süüdistused tulid vahetult enne seda, kui Euroopa Liidu liikmesriigid arutavad niinimetatud Magnitski seaduse loomist, märkis ta.

"Homme kutsub Hollandi valitsus EL-i liikmesriigid Haagi, et teha ettepanek luua üleeuroopaline Magnitski seadus. Selle eel süüdistab Vene valitsus mind Sergei Magnitski mõrvamises. See on pehmelt öeldes kafkalik," ütles Browder.

Browderi advokaat kahtleb Vene prokuratuuri objektiivsuses

Briti ärimehe William Browderi advokaadi Aleksander Antipovi sõnul on Vene prokuratuuri Browderile esitatud süüdistuse objektiivsus kaheldav.

"On tõsiselt kahtlane, kas seda kriminaalasja uurivad ja uue kriminaalasja algatanud ametid on objektiivsed. Nende inimeste surmad, kes väidetavalt mürgitati, toimusid 10-15 aastat tagasi ja toona ei leitud mürgitamisest jälgi," ütles Antipov uudisteagentuurile Interfax.

Tema sõnul ei olnud ei Browderit esindavad advokaadid kui Browder ise uue kriminaalasja algatamise kohta teadlikud. Antipov ütles ka, et saatis mitu kuud tagasi ametliku kirja prokuratuuri, uurimiskomiteele ja siseministeeriumi juurdlusbüroole, et küsida kas Browderi suhtes on käimas kriminaaluurimisi.

"Kõik ametlikud agentuurid teatasid mulle, et kriminaalasju ei ole ja, et Browder ei ole osaks kriminaaluurimistele. Seega pole prokuratuuri tänane teade vaid ootamatu vaid ka illegaalne, sest see on tõsine inimõiguste rikkumine," märkis advokaat, lisades, et tal pole veel juhtumi toimikuid.

"Me peame teada saama, mida see juhtum endast kujutab. Praegu meil seda teavet ei ole ja mingil põhjusel seda varjatakse. Praegu ei ole mul muud informatsiooni peale prokuratuuri teate kriminaalasja algatamise kohta," ütles ta.

Vene prokuratuur kahtlustab Browderit seotuses Magnitski tapmisega

Vene prokuratuur teatas esmaspäeval uuest kriminaalasjast Kremli kriitiku Bill Browderi vastu, milles süüdistatakse teda seotuses oma endise töötaja Sergei Magnitski surmaga Vene vanglas.

Browderi heaks töötanud advokaat Magnitski, kes paljastas 230 miljardi dollari suuruse rahapesu ja maksupettuse skeemi, suri 2009. aastal vanglas kohut oodates.

Selle raha pesemiseks kasutati väidetavalt kontosid Danske panga Eesti filiaalis.

Browder, kellele kuulus toona Venemaal tegutsev investeerimisfond, alustas seejärel rahvusvahelist kampaaniat Magnitski surma taga olevate inimeste karistamiseks, mis viis lõpuks sanktsioonide kehtestamiseni USA poolt mitmetele Venemaa tippametnikele, sealhulgas prokuratuuri liikmetele.

Prokuratuuri teatel süüdistatakse Browderit nüüd kriminaalse rühmituse moodustamises Venemaal raha pesemiseks. Samuti kahtlustatakse, et vangistuses surnud Magnitski mürgitati ja, et sellega oli seotud Browder.

25. juulil esitas Browder Eesti prokuratuurile uue kaebuse, milles palub alustada kriminaaluurimist Danske panga Eesti haru 26 töötaja suhtes, kes väidetavalt võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha. Prokuratuur alustas nädal hiljem kriminaalmenetlust.

Danske Eesti filiaali kaudu võidi pesta aastatel 2007–2015 kuni 7 miljardit eurot, mis teeks sellest ühe suurima teada oleva rahapesujuhtumi Euroopas. Skandaali uurib nii Danske pank ise, Pariisi esimese astme kohus, Taani finantsinspektsioon, Eesti prokuratuur kui ka Taani prokuratuur.

Danske tellitud välisaudit näitas, et panga Eesti üksuse 10 000 mitteresidendist kliendist olid enamik kahtlased ning tõenäoliselt on suur osa panga enam kui 200 miljardi euro suurusest mitteresidentide tehingute voostki probleemne, kahtlaste tegevustega seoses on Danske Eesti politseile üles andnud kaheksa endist töötajat ning ametivõimudele on teatatud kokku 42 kahtlase tegevusega seotud ekstöötajast.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: