Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria president ähvardas USA toetatud kurdivägesid jõuga

Süüria president Bashar al-Assad.
Süüria president Bashar al-Assad. Autor/allikas: AY-Collection/SIPA/Scanpix

Süüria president Bashar al-Assad hoiatas USA toetusega peamiselt kurdidest koosnevaid Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), et ei kõhkle kasutamast jõudu nende kontrolli all olevate alade tagasivõtmiseks.

Süüria riigipea ütles neljapäeval eetrisse läinud usutluses Vene uudistetalitusele RT, et pooldab läbirääkimisi SDF-iga, keda toetab Süürias USA juhitav äärmusrühmituse ISIS vastane koalitsioon.

"Järelejäänud probleem Süürias on SDF. Me kavatseme läheneda sellele kahe valikuvariandiga. Esimene, alustasime uste avamist läbirääkimistele. Kuna enamik neist on süürlased, eeldame me, et neile meeldib nende riik ja nad ei taha olla välismaalaste marionetid," lausus Assad.

"Meil on üks võimalus ja see on elada üksteisega koos kui süürlased. Kui see ei õnnestu, kavatseme kasutada nende alade vabastamiseks jõudu," ütles president. "See on meie maa ning selle vabastamine on meie õigus ja kohus ning ameeriklased peaksid lahkuma. Kuidagi nad lahkuvad."

Presidendi sõnul õnnestus napilt ära hoida otsene konflikt Süüria liitlase Venemaa ja USA vägede vahel Süürias. "Me olime lähedal otsesele konfliktile Vene vägede ja Ameerika vägede vahel," lausus ta.

Kurdide juhitav allianss kontrollib Deir Ezzori provintsi poolitava Eufrati jõe idakallast, samas kui režiimiväed hoiavad enda käes jõe läänekallast, sealhulgas samanimelist provintsipealinna. USA ja Venemaa kasutavad sõjaliste vahejuhtumite vältimiseks oma vägede vahel Süürias dekonfliktimismehhanisme, mida on praeguseks mitu korda järele proovitud.

"Õnneks hoiti see ära, kuid mitte tänu Ameerika juhtkonna tarkusele, vaid tänu Vene juhtkonna tarkusele," sõnas Assad. "Me vajame Venemaa toetust, kuid samal ajal peame vältima Ameerika rumalust, et suuta oma riiki stabiliseerida."

Süüria presidendi sõnul hoidis Venemaa heidutus ära lääneriikide hävitavad õhurünnakud üle kogu Süüria pärast väidetavat keemiarelvade kasutamist Damaskuse Ida-Ghouta eeslinnas. Lääs süüdistab 7. aprillil Doumas korraldatud keemiarünnakus Assadi režiimi ning USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia korraldasid 14. aprillil karistuseks koordineeritud raketirünnakud režiimi keemiarelvarajatistele.

"Nad rääkisid loo ja valetasid ning avalik arvamus üle kogu maailma ja Läänes ei jäänud neid uskuma, kuid nad ei saanud taanduda. Sellepärast pidid nad midagi tegema, isegi väiksemas ulatuses," sõna Assad.

Tema sõnul teatas Venemaa avalikult, et hävitab baasid, mida raketilöökide andmiseks kasutatakse. "Meie info - meil ei ole tõendeid, on ainult info ja see info on usaldusväärne - järgi kaalusid nad kõikehõlmavat rünnakut üle kogu Süüria ning see ähvardus sundis Läänt tegema seda palju väiksemal skaalal."

Assad avaldas veendumust, et sõda Süürias jõuab lõpule hoolimata USA ja selle liitlaste seatud takistustest.

"Süüria sõjaväe, poliitilise protsessi igale edasisammule järgnevad meie vaenlaste ja vastaste, peamiselt USA ja nende Euroopa marionettide juhitava Lääne katsed lükata seda kaugemale - kas terrorismi edasise toetamise läbi, tuues Süüriasse rohkem terroriste, või poliitilise protsessi takistamise teel," lausus Süüria riigipea.

Tema sõnul peab Süüria tegutsema USA ja selle liitlastest kiiremini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: