USA toetusega SDF vallutas Süürias ISIS-elt viimase linna

{{1544776440000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Valdavalt kurdidest koosnevad USA toetusega Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) vallutasid Süüria idaosas äärmusrühmituse ISIS viimase väikelinna kotis, mis on veel pühasõdalaste käes, teatasid vaatlejad reede hommikul.

SDF saavutas Hajini üle täieliku kontrolli, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. "Pärast nädala kestnud ägedat võitlust ja õhurünnakuid õnnestus SDF-il IS Hajinist välja tõrjuda," lausus vaatluskeskuse direktor Rami Abdel Rahman.

Tema sõnul viidi operatsioon lõpule reede koidikul päev pärast seda, kui SDF-i väed alustasid Hajinis juba vallutatud aladelt hargnemist selle järelejäänud ossa. 

ISIS-e võitlejad taandusid positsioonidele Hajinist idas ning Sousa ja Al-Shaafa küladesse, mis on üha kahanevas Hajini taskus veel pühasõdalaste kontrolli all.

Neljapäeval teatas vaatluskeskuse direktor, et SDF on tunginud USA juhitava koalitsiooni õhulöökide toel sügavamale Hajini ja ISIS on surutud tunnelitesse ja Hajini äärealadele. 

Hajin asub Eufrati jõe idakaldal Deir Ezzori provintsis 30 kilomeetri kaugusel Iraagi piirist niinimetatud Hajini kotis - viimane ala, mis on järele jäänud ISIS-e 2014. aasta juunis Iraagis ja Süürias välja kuulutatud "kalifaadist". 

SDF viib alates 10. septembrist Deir Ezzori provintsis läbi operatsiooni IS-i riismete vastu. Abdel Rahmani sõnul osaleb ISIS-e riismete purustamise operatsioonis umbes 17 000 SDF-i võitlejat. 

Kolm kuud kestnud operatsiooni käigus on surma saanud vähemalt 900 pühasõdalast ja 500 SDF-i võitlejat, teatas vaatluskeskus. Rahman lisas, et hukkunud on ka umbes 320 tsiviilisikut, peamiselt koalitsiooni õhulöökides. 

Pealetungi on raskendanud Türgi ähvardused kurdivõitlejatele Süüria põhjaosas ning ISIS-e ohvriterohked vasturünnakud. 

USA president Donald Trump ennustas teisipäeval, et ISIS alistatakse lõplikult kuu aja jooksul. 

Lisaks Hajini kotile Eufrati orus on ISIS-el kohalolek Süüria hiiglaslikus Badia kõrbes ning sealsel rindel võitlevad pühasõdalastega Venemaa toetusel Süüria valitsusväed.

Lääne ametnikud on korduvalt rääkinud ISIS-e peatsest lüüasaamisest, kuid rühmitus on osutunud vastupidavaks. "ISIS nägi ette lüüasaamist lahinguväljal ja kalifaadi kaotust ja tegi vastavaid ettevalmistusi," ütles Washingtoni Georgetowni ülikooli terrorismiekspert Bruce Hoffman.  

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: