X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikser: Eesti-USA julgeolekusuhe elab kaubandussõja üle

{{1527841200000 | amCalendar}}
Sven Mikser
Sven Mikser Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Välisminister Sven Mikser (SDE) tunnistas, et Eesti jälgib murega Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel teravnenud kaubandusvaidlusi, kuid Mikseri sõnul on ta kindel, et Eesti ja USA strateegiline suhe julgeoleku vallas sellest kannatada ei saa.

"Tegemist on Eesti vaatest ebasoovitava ja kahetsusväärse arenguga. Väga tahaks loota, et see ei mõjuta Atlandi ülest suhtlust muudes keerulistes ja strateegilistes valdkondades. Vaatame seda arengut suure tähelepanu ja murega. Julgeoleku mõttes oli, on ja jääb USA meile kõige olulisemaks, lähedasemaks ja sõjaliselt kõige tugevamaks kahepoolseks liitlaseks. Aga meie julgeolekusuhe elab need kaubandusvaidlused üle," oli Mikser kindel.

Välisministri kinnitusel on terase- ja alumiiniumitariifidel vahetu majanduslik mõju Eestile väga väike.

"Need konkreetsed kauba- või toorainegrupid, millele USA kehtestas tariifimäärad, nende kaupade eksport Eestist USA-sse on kaduvväike osa nii Eesti ekspordimahust kui ka ekspordist USA-sse. Ja ka need Ameerika kaubagrupid, millele Euroopa Liit plaanib kehtestada vastumeetmed, on Eesti impordist kaduvväike osa ja asendatavad," ütles Mikser.

Palju pingeid EL-i ja USA vahel

Ministri sõnul on vastastikust tariifide kehtestamist Euroopa Liit ja USA näinud ka täiesti mäletatavas minevikus.

"2000-ndate alguses oli üsna samamoodi kui George W. Bushi administratsioon kehtestas tariifid, misjärel jõuti üsna kiirelt mõlemapoolselt arusaamisele, et kaubandussõda Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu vahel pole kummagi poole huvides. Ka täna leiavad mitmed Ameerika enda majanduspoliitikud, et terase ja alumiiniumi impordi piirangute kehtestamine mõjutab Ameerika tööstustootjaid negatiivsemalt kui on loodetav võit."

Mikser märkis, et viimasel ajal on Euroopa Liidu ja USA suhted olnud pingelised ka mitmetes muudeski küsimustes.

"Teemavaldkondi, kus ollakse päris tuntavatel eripositsioonidel, on rohkem kui üks. Kaubandustemaatika on oluline ja suurte majanduslike mõjudega. Samuti kliimapoliitika. Kui julgeolekupoliitikast rääkida, siis kõige värskem erimeelsus puudutab Iraani tuumaleppe tulevikku. Ka Lähis-Ida konfliktis on Euroopa Liit kriitiline mõnede Ameerika Ühendriikide viimase aja sammude, esmajoones siis oma suursaatkonna Tel Avivist Jeruusalemma kolimise teemal. Neid teemavaldkondi on mitmeid, aga samas on strateegiline suhe USA-ga nii julgeolekuliselt kui ka muudes valdkonnas Euroopa Liidule kõige olulisem. Ja usun, et sama kehtib ka vastupidiselt."

Ansip: selles tülis võitjaid pole

Ka Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip ütles, et Euroopa Liidu ja USA kaubandustülis ei saa olla võitjaid, vaid ainult kaotajad.

"Kui USA otsustas Euroopa Liidu terasele kaitsetariifid kehtestada, siis Euroopa Liit kindlasti vastab sellele. Aga see ei ole hea sõnum tervele maailmale. Selles konfliktis võitjaid olla ei saa. Selles konfliktis saavad olla vaid kaotajad," rääkis Ansip.

Ansip lisas, et Euroopa Liit on omavahel kokkulepped sõlminud ja on vastumeetmeteks valmis.

USA kehtestas reedel terase- ja alumiiniumitariifid Euroopa Liidule, Kanadale ja Mehhikole. Euroopa Komisjon on lubanud alustada koheselt protsessi vastutariifide kehtestamiseks USA-le.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: