Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon kehtestab USA-le vastutariifid

Foto: AFP PHOTO / FREDERICK FLORIN/ Eesti Meedia/ Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ning kaubandusvolinik Cecilia Malmström teatasid, et Euroopa Komisjon alustab koheselt protsessi vastutariifide kehtestamiseks USA-le.

USA kaubandusminister Wilbur Ross teatas neljapäeval, et riik ei pikenda Euroopa Liidu, Kanada ja Mehhiko jaoks erandit terase- ja alumiiniumitariifidest ning et need jõustuvad reedel kell 4:00 GMT.

"See otsus teeb mu murelikuks. Euroopa Liit usub, et need USA ühepoolsed tariifid on põhjendamatud ning vastuolus Maailma Kaubandusorganisatsiooni reeglitega. See on stiilipuhas protektsionism," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, märkides, et Euroopa Liit ei ole süüdi maailma terasesektori ülevõimsuses ning proovis USA kui partneriga koostööd teha.

"USA ei jäta meile muud valikut kui minna edasi WTO vaidluste lahendamise asjaga ning kehtestada tariifid mitmetele USA importkaupadele. Kaitseme Liidu huvisid vastavalt rahvusvahelisele kaubandusseadusele," lisas ta.

Sama teatas ka kaubandusvolinik Malmström, märkides, et tegu on halva päevaga maailmakaubanduse jaoks ning et Euroopa Komisjon andis endast kõik, et sellist tulemust vältida, kuid kõnelustel proovis USA liidult järeleandmisi saada ähvarduste teel, mis polnud Komisjoni jaoks vastuvõetav.

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilise imporditariifi terasele ja 10-protsendilise alumiiniumile, tehes ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhiko, Kanada ja Euroopa Liit.

Euroopa Liit on varasemalt lubanud USA tariifide jõustumisel kehtestada vastutariifid muuhulgas ikoonilistele Ameerika kaupadele nagu Harley-Davidsoni mootorrattad, teksapüksid ja burbooniviski. Samuti on teavitatud valmidusest tariifid kehtestada ka WTO-d.

Kolmapäeval hoiatas USA kaubandusminister Wilbur Ross, et lisaks terase- ja alumiiniumitariifidele terendavad silmapiiril ka imporditariifid sõiduautodele.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: