USA vabariiklased kritiseerivad Trumpi tariifiotsust

USA esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan.
USA esindajatekoja spiiker, vabariiklane Paul Ryan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA presidendi tariifiotsust kritiseerisid neljapäeval mitmed tema enda vabariiklaste partei mõjukad liikmed, öeldes, et karistusmeetmed peaksid olema suunatud Hiina, mitte Ühendriikide liitlaste vastu.

"Ma ei nõustu selle otsusega," ütles esindajatekoja spiiker Paul Ryan, kongressi mõjukaim vabariiklane.

"Tänased sammud võtavad sihikule Ameerika liitlased, samas kui me peaksime tegema nendega koostööd, et leida lahendus selliste riikide nagu Hiina ebaõiglasest kaubanduspraktikast põhjustatud probleemidele," märkis Ryan, lisades, et kavatseb teha koos presidendiga tööd paremate variantide leidmiseks.

Esindajatekoja maksuseaduste komitee esimehe Kevin Brady sõnul on imporditollid samuti suunatud valede riikide vastu. "Euroopa, Mehhiko ja Kanada ei ole probleemid -- Hiina on," lausus Brady.

Paljud vabariiklastest seadusandjad on ärgitanud jätkama tariifierandeid selliste oluliste partnerite suhtes, selle asemel et riskida kaubandussõjaga.

"Kuigi ebavõrdsus kaubanduses USA ja Euroopa vahel on olemas, on Hiina palju suurem probleem," nentis senaator Marco Rubio.

"Selle asemel, et avada uus rinne kaubandusvaidlustes, peaksine me koos Euroopaga Hiina vastu astuma," lisas Rubio.

Senati rahanduskomisjoni esimees Orrin Hatch kirjeldas tariife kui maksutõusu ameeriklastele, mis kahjustab nii tarbijaid, tootjaid kui töötajaid.

Samuti vabariiklasest senaator Ben Sasse andis aga vähemdelikaatse hinnangu. "See on tobe," ütles ta.

"Liitlasi ei kohelda samal moel kui vastaseid," lisas ta.

USA teatas neljapäeval, et imporditariifid Euroopa Liidu, Kanada ja Mehhiko terasele ja alumiiniumile jõustuvad reedel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: