Euroopa Komisjon kehtestab USA-le imporditollid juulist

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon teatas kolmapäeval, et USA-le kehtestatavad imporditollid peaksid jõustuma juulist.

Komisjoni volinike kolleegium kiitis kolmapäeval heaks otsuse kehtestada imporditollid kõigile USA toodetele, millele tollimaksu kehtestamisest teavitati Maailma Kaubandusorgansiatsiooni (WTO). Tegu on vastusammuga USA otsusele seada imporditollid alumiiniumi- ja teraseimpordile Euroopa Liidust.

Vastutollide kehtestamise protseduur ning nende kooskõlastamine liikmesriikidega peaks Komisjoni teatel lõpuni jõudma juunis ning imporditollid jõustuksid juulist.

Komisjon märkis, et USA imporditollid mõjutavad 6,4 miljardi euro väärtuses Euroopa eksporti ning vastusena kehtestatakse esialgu imporditollid 2,8 miljardi väärtuses USA kaupadele. Imporditollid ülejäänud 3,6 miljardi väärtuses kaupadele rakenduksid hiljem - kas kolme aasta pärast või kui WTO annab vaidluses õiguse Euroopa Liidule.

"See on kaalutletud ja proportsinaalne vastus USA ühepoolsele ja ebaseaduslikule otsusele kehtestada imporditollid Euroopa terase- ja alumiiniumiekspordile. Veel enamgi, Euroopa Liidu vastus on täielikult kooskõlas rahvusvahelise kaubandusseadusega. On kahetsusväärne, et Ühendriigid ei jätnud meile muud valikud Euroopa Liidu huvide kaitsmiseks," ütles Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilise imporditolli terasele ja 10-protsendilise alumiiniumile, tehes mai lõpuni ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhikole, Kanadale ja Euroopa Liidule. Möödunud nädalal otsustati erandit aga mitte pikendada.

Euroopa Liit on varasemalt lubanud USA imporditollide jõustumisel kehtestada vastutollid USA terasele ning alumiiniumile, kuid muuhulgas ka tuntud Ameerika kaupadele nagu Harley-Davidsoni mootorrattad, teksapüksid, pähklivõi ja burboon.

Möödunud kolmapäeval hoiatas USA kaubandusminister Wilbur Ross, et lisaks terase- ja alumiiniumi imporditollidele terendavad silmapiiril ka imporditollid sõiduautodele, eriti juhul kui Euroopa Liit otsustab vastusamme astuda.

Ka Mehhiko ning Kanada on teatanud, et vastavad USA meetmetele ulatuslike vastusammudega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: