Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA Saksamaa-saadiku intervjuu tõi kaasa kriitika

USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell.
USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell. Autor/allikas: Odd Andersen/AFP Photo/Scanpix

USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell ütles parempoolsele väljaandele Breitbart antud intervjuus, et tahab tugevdada konservatiivset liikumist kogu Euroopas. Tema sõnavõtt on aga toonud kaasa Saksa poliitikute kriitika.

Grenell rääkis Breitbarti intervjuus, et tahab toetada teisi "establishment'i vastaseid konservatiive" üle kogu Euroopa, et need "eliidi" vastu üles tõuseksid. Muuhulgas kiitis ta intervjuus Austria konservatiivist kantslerit Sebastian Kurzi, vahendasid Politico ja The Local.

Kurz moodustas hiljuti koalitsioonivalitsuse paremäärmuslikuks peetud Austria Vabadusparteiga (FPÖ) ning on olnud Saksa pagulaspoliitika häälekas kriitik. Grenell ütles, et kutsus Kurzi juunis endaga kohtuma.

Grenell nimetas intervjuus Kurzi rokkstaariks, öeldes, et ta on Kurzi suur fänn.

Grenelli sõnavõttu on kritiseerinud mitu Saksa poliitikut ning kutsunud teda isegi riigist välja saatma.

"Mida see mees teeb, on diplomaatia ajaloos harukordne," kommenteeris sotsiaaldemokraatide (SPD) endine juht Martin Schulz teisipäeval DPA-le.

Schulz lisas, et selle asemel, et võtta oma võõrustajariigi suhtes neutraalne hoiak, käitus Grenell nagu poliitilise liikumise esindaja.

"Kui Saksa saadik Washingtonis ütleks, et on seal selleks, et tugevdada demokraate, saadetaks ta kohe riigist välja," ütles Schulz.

Samuti pole Schulz vaimustunud sellest, et Grenell Kurzi endaga kohtuma kutsus. Tema hinnangul on see katse sekkuda Euroopa asjadesse.

"Ma loodan, et Kurzi visiit viib selleni, et Grenell on Saksamaa saadik lühikest aega," ütles ta.

Vasakpartei liider Sahra Wagenknecht kutsus üles Grenelli Saksamaalt välja saatma.

"Kui valitsus suhtub meie riigi suveräänsusse tõsiselt, siis nad ei peaks kutsuma teda kohvile, vaid ta välja saatma," ütles Wagenknecht Die Weltile.

Grenell kohtub sel nädalal Saksa välisministeeriumi ametnikega. Kohtumine on juba varem kokku lepitud, kuid välisministeerium on teatanud, et ootab saadikult tema ütluste kohta selgitust.

Grenell põhjustas pahameelt juba oma esimesel päeval saadiku ametis, kui kutsus Saksa ettevõtteid üles lõpetama ärisuhted Iraaniga.

Mitu poliitikut hoiatas juba siis avalikult, et ta ei sekkuks Saksamaa siseasjadesse.

Grenelli sõnavõtud on pälvinud kriitikat ka tema kodumaal, sest nii demokraatide kui ka osade vabariiklaste meelest ei lähtu tema retoorika diplomaadile omasest poliitiliselt erapooletust hoiakust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: