Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump kiitis häid suhteid Merkeliga

{{1524834120000 | amCalendar}}

Saksamaa kantsler Angela Merkel saabus reedel Valgesse Majja kohtuma USA presidendi Donald Trumpiga, et püüda päästa Iraani tuumalepet, vältida kaubandussõda ning panna enda suhe Trumpiga taas toimima.

Trump kinnitas kohtumisel Valges Majas väga häid suhteid Merkeliga. Ta nimetas Merkelit erakordseks naiseks, vahendas BBC.

Eelmisel aastal leidis Merkeli ja Trumpi kohtumise ajal aset piinlik hetk, kui näis, et Trump ei kuulnud Merkeli ettepanekut kätlemiseks. Seekord surus Trump soojalt Merkeli kätt ning tervitas teda suudlusega põsele.

"Meil on väga suurepärane suhe. Tegelikult on meil olnud suurepärane suhe algusest peale. Kuid mõni inimene ei mõista seda, kuid meie mõistame ja see on see, mis loeb," rääkis Trump.

Merkel naeratas ja noogutas Trumpi jutu peale.

Trump kutsus kohtumisele järgnenud pressikonverentsil Saksamaad ja kõiki teisi NATO riike üles tõstma kaitsekulutusi vähemalt soovitatava kahe protsendi ulatuses ja rohkemgi.

"NATO on hea asi, kuid sellest on Euroopale palju rohkem kasu, kui meile," märkis Trump.

Iraani küsimuses möönis Merkel viimastel andmetel ise, et islamivabariigiga sõlmitud tuumalepe ei pruugi olla piisav nende tuumaabitsioonide ohjeldamiseks.

"Teheraniga sõlmitud lepe oli esimene samm, mis on aeglustanud nende tegevust kõnealuses küsimuses. Kuid me leiame ka Saksamaa perspektiivist lähtudes, et see pole piisav Iraani sellealaste ambitsioonide ohjeldamiseks," ütles Merkel.

Järgmine ähvardav tähtaeg on 12. mai, mil Trump peab otsustama, kas USA jätkab suurriikide ja Iraani 2015. aasta tuumaleppe osalisena.

Merkel ei saanud meedia hinnangul kohtumisel Trumpilt selget vastust kaubandussõja küsimustes, kuid president ka ei süüdistanud kantslerit.

"Minu eelkäijad on viimase 25 aastal asju väga kehvasti ajanud," märkis Trump.

Trump kiitis märtsis heaks 25-protsendise imporditariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile, väites, et import nõrgestab siseriiklikku tootmist kahjustades sõjaväe valmisolekut ja seeläbi Ühendriikide rahvuslikku julgeolekut. Tariifidest vabastati esialgu Mehhiko ja Kanada, kuid püsivat erandit soovib ka Euroopa Liit, kes sai ajutise vabastuse 1. maini.

Merkeli Washingtoni-visiidi eel ei hellitata Euroopas kuigivõrd lootust, et Trump järele annab, sestap on EL valmis vastumeetmeteks.

"Tänase sisuga eeldame me, et tariifid jõustuvad 1. mail," ütles Saksa valitsuse allikas. "Ja eks siis näe, kuidas me sellele reageerime."

Saksa kantsleri sõnul pole Iraani tuumalepe piisav

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles reedel ühisel pressikonverentsil USA presidendi Donald Trumpiga, et olemasolev tuumaleping Iraaniga pole piisav pärssimaks islamivabariigi tuumaambitsioone.

"Teheraniga sõlmitud lepe oli esimene samm, mis on aeglustanud nende tegevust kõnealuses küsimuses. Kuid me leiame ka Saksamaa perspektiivist lähtudes, et see pole piisav Iraani sellealaste ambitsioonide ohjeldamiseks," ütles Merkel.

Trumpi sõnul võib ta minna Jeruusalemma saatkonna avamisele

Trump ütles reedel, et kaalub järgmisel kuul reisimist Iisraeli ja osaleda uue Ühendriikide saatkonna avamisel Jeruusalemmas.

"Võib olla, et ma lähen. Ma olen selle üle väga uhke," ütles Trump Valges Majas ühisel pressikonverentsil Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga.

Trump tegi taas ka vihjeid Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kokkulepitud tippkohtumise toimumiskoha kohta, öeldes, et sõelale on jäänud kaks paika.

"Meil on jäänud toimumiskohana kaks riiki ja me teatame kohe, kui otsuse langetame," ütles ta.

Trump ütles veel neljapäeval, et vaetakse viie kohtumiskoha ja kolme või nelja kuupäeva vahel.

Kohtumine peaks aset leidma mais või juuni alguses.

Merkeli visiit jäi juba enne selle algust Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sellenädalase kolmepäevase visiidi varju, vahendas The Local.

Ametnikud ütlesid AFP-le, et Saksamaa diplomaadid on survestanud Merkelit veetma Valges Majas kaht samasugust tuumakat päeva, olles kindel, et silmast-silma kohtumine pehmendab keerulisi suhteid.

Kui Merkel viimati Washingtonis käis, siis toimus tal Trumpiga mitu ühist esinemist, näidates aga avalikult üles erimeelsusi kaitsekulutuste, kaubanduse ja migratsiooni teemadel.

Cornelli ülikooli professor Mona Krewel ütles, et Macroni ja Merkeli visiidid on väga erienvad. Tema sõnul näitab see, et Trumpi suhe Merkeliga on palju keerulisem.

See on suur muudatus Saksamaa liidri jaoks, keda Washington on aastakümneid näinud mitte ainult kui mõistlikku ja pragmaatilist jutukaaslast, vaid ka kui Euroopa de facto liidrit.

Eriti oli Merkel lähedane Barack Obamaga, on viimase administratsiooni ametnikud öelnud. Isegi nii lähedane, et Obama mängis suurt rolli selles, et Merkel neljandat korda kantsleriks kandideeris.

Merkel rõhutas eelmisel nädalal, et vaatamata erimeelsustele tahab ta säilitada strateegilist partnerlust.

"Transatlantiline liit, arvestades paljusid mittedemokraatlikke arenguid siin maailmas, on suur väärtus, mida ma kindlasti tahab hinnata ja tugevdada," ütles Merkel.

Vaatamata tema erinevale stiilile, ei lahkne Merkeli seisukohad palju Macroni omadest.

Ta püüab veenda Trumpi taganema ähvardustest tollitariifide kohta, mis võib algatada kaubandussõja. Samuti tahab ta veenda Trumpi Iraani tuumaleppest mitte taganema.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: