Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Washingtonis: Trumpi ja Merkeli erimeelsused püsivad

Foto: Ron Sachs/CNP/Sipa USA/Scanpix

USA president Donald Trump võõrustas Valges Majas Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit, kellega vestles kaubandusest, Iraani tuumaleppest, NATO-st ja Põhja-Koreast. Liidrid jäid endiselt mitmes küsimuses eriarvamusele.

Merkel külastas Washingtoni veidi pärast Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni riigivisiiti. Mõlemad liidrid üritasid Trumpi veenda, et ta ei kehtestaks Euroopa Liidu terasele ja alumiiniumile mai alguses tollitariife. Suurt läbimurret selles küsimuses aga ei tulnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti on Merkel ja Trump eriarvamusel teisteski olulistes küsimustes, eelkõige Iraani tuumaleppes.

"Minu arvates ei ole see lepe loomulikult täiuslik ja ei lahenda kõiki probleeme Iraaniga, aga see on üks osa mosaiigist või ehituskivi, millega on võimalik terve hoone püstitada," kõneles Merkel pressikonverentsil.

"Ma ei räägi sellest, kas ma kasutaksin nende vastu sõjalist jõudu. Sellest ei ole kohane rääkida, aga ma võin teile öelda, et nad ei jõua tuumarelvadeni," sõnas Trump.

Riigipead olid üksmeelel, et Põhja-Korea tuumaprogramm peab lõppema.

"Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Mooni kohtumine on esimene samm teel, mis viib loodetavasti parema tulevikuni. Meie, sakslased teame väga hästi,
mida tähendavad need esimesed kontaktid pärast aastaid kestnud eraldust ja lõhesid, aga me peame olema endiselt valvsad," rääkis Merkel.

Trumpi sõnul kaaluvad USA ja Lõuna-Korea kahte riiki, kus võiks lähinädalatel toimuda tema ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine.

Küsimusele, kas ta on Kim Jong-uniga otse rääkinud või kavatseb seda teha, Trump otseselt ei vastanud, vaid ütles, et tal on Kimiga väga hea töösuhe.

Trumpi ja Merkeli suhted on olnud pingelised eelkõige seetõttu, et Trump on Merkelile pidevalt meelde tuletanud, et Saksamaa ei panusta piisavalt kaitsekulutustesse. Seekordki rõhutas Merkel, et Saksamaa on NATO-le kindel ja oluline partner.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: