Pangaliit: e-residentide firmade kontrolli ei saa riik pankadelt üle võtta

Foto: ERR

E-residentide puhul on probleemiks tõusnud taustakontroll panganduses. Pangaliidu juht Erki Kilu selgitas, et e-residendi kui eraisiku taustakontrolli saab teha riik, kuid e-residentide ettevõtete taustakontroll jääb pankade õlule.

Kas põhiline küsimus on siis see, kuidas teha vahet headel ja pahadel?

Vaataks isegi niimoodi, et e-residendid on tegelikult kõik ju füüsilised isikud ja füüsilisele isikule kui erakliendile pankades konto avamine on oluliselt lihtsam ja nende klientidega väga suuri probleeme ei ole.

Aga probleemid tulevad just ettevõtetega. Kui e-resident asutab Eestis ettevõtte, siis need ettevõtted jagunevad küll kaheks. On ettevõtted, mis tõesti hakkavadki Eestis tegutsema, siin töötajaid leidma, midagi tootma, teenindama - nende ettevõtetega on ka kõik väga hästi.

Teist tüüpi ettevõtted on just need, mis luuakse Eestis, aga mis tegelikult Eestiga mingit seost ei oma - erinevatest riikidest inimesed hakkavad kolmandate riikidega kaubandusteenust arendama. Sellest on pankadel väga raske aru saada.

Minu tuttav Namiibias on eduka logistikafirma omanik, kes sooviks oma firma registreerida Euroopa Liidus, sest Namiibias liiguvad sundriigistamise ideed. Kuidas ta saab tõestada, et on aus ettevõtja, et saada e-residendiks ja siin firma registreerida?

Eks tegelikult see inimene saab ju kontot avada ka ilma e-residendiks saamata. Nüüd on küsimus selles, et pankadel on ka erinev riskiisu, milliseid kliente soovitakse pankades näha. On pankasid, kes teenindavad e-residente, kes neid väga meelsasti ei teeninda. Pankadel on üks hästi suur kohustus - tunda oma klienti. See koosneb mitmest osast, et aru saada, kes on see inimene, kust on pärit tema rahad ja kolmandaks, need tehingud, mis pangakontol toimuvad. Nendest on vaja pankadel aru saada. Seda tüüpi kliendid tekitavad väga suurt peavalu just kolmandas küsimuses.

Kuidas kontrolli tõhustada? Kas põhitöö on pankadel või peaks riik rohkem kontrollima, kes üldse saavad e-residentsuse?

Eks riik ju kontrollib eraisikut. Ta saab teha eraisiku taustakontrolli. Nüüd, küsimus on selles, et riik ei kontrolli seda ettevõtet ja ettevõtte tegevust. See jääb pankade õlule ja ega seda ei ole võimalik riigil üle võtta. See on kontroll, mida pangad teevad.

Kas on võimalik mingisugune käendus, näiteks Eestis tegutsev juriidiline partner?

Kõik sellised asjad, kui on kohapeal inimene, kes ettevõtjat tunneb, on abiks, saab küsida soovitusi pangast, kus ta täna arveldab ja tegutseb. See sõltub pankadest, kes mida taustakontrolli jaoks küsib.

E-residentsuse ja selle probleemide juures me ei räägi sellest, et me oleme teinud midagi, mida ei olegi võimalik kontrollida? See asi läheb ainult paremaks?

Usun ka, et projekt iseenesest on tervitatav. Küsimus on see, kes on sihtgrupp, kellele e-residentsust pakume, millega inimesed tegelevad, kus nad on. Sellest oli täna palju juttu. Usun, et sihtgrupi selgemaks saamine on lähiaja kõige põletavam küsimus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: