Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Lääne luure on mures, et Austriast hakkab info Kremlisse lekkima

FPÖ poliitikud 2016. aasta detsembris Moskvas selfiet tegemas - Strache keskel ja presidendikandidaat Norbert Hofer paremal.
FPÖ poliitikud 2016. aasta detsembris Moskvas selfiet tegemas - Strache keskel ja presidendikandidaat Norbert Hofer paremal. Autor/allikas: Heinz-Christian Strache Facebooki konto

Austria uues valitsuses on Kremli-sõbraliku Austria vabaduspartei käes välis-, kaitse- ja siseministeerium ning lääneriikide luureametnikud on mures võimalike lekete pärast.

Spielfeld on väike ja unine Austria linnake Sloveenia piiri lähistel. 2015. aasta rändekriisi ajal aga saabus mingil perioodil iga paari päeva tagant piirkonda tuhandeid migrante ja varjupaigataotlejaid. Pinged olid üleval ning need leidsid rohkelt kajastamist ka meedias, kirjutavad Daily Beast, Der Standard ja Frankfurter Allgemeine.

Samal ajal toimus Spielfeldis ka paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabaduspartei (FPÖ) korraldatud miiting, millest võttis osa ka erakonna liider Heinz-Christian Strache. Parteijuht, kelle sõnavõttu ka filmiti, rääkis üritusele saabunud inimestele, et tal olevat luureandmeid, kui palju "tegelikult" on nende migrantidega koos Euroopasse džihaadivõitlejaid saabumas. Strache märkis, et tema käes olevad "eksklusiivsed luureandmed" on pärit Vene eriteenistuste "kõige kõrgemast tipust".

Kolm meest, kes koos parteijuhiga endast samal üritusel fotosid teha lasid, on ajalehe Der Standard andmetel Austria julgeolekuteenistuse ohtlike paremäärmuslaste nimekirjas. Strache aga läks pärast üritust lõunastama pubisse, mille seinal ripub Venemaa presidendi Vladimir Putini pilt.

2018. aastal on Strache Austria asekantsler paremtsentristist liidukantsleri Sebastian Kurzi (ÖVP) valitsuses. Vabaduspartei käes on nii välisministri, siseministri kui ka kaitseministri ametikoht. Ning kuigi Strache on oma retoorikat praeguseks pehmemaks muutnud, on nii tema kui ka tema erakonna puhul endiselt õhus palju murettekitavaid küsimusi.

Näiteks on tähelepanuväärsed Vabaduspartei koostöö Venemaa võimuparteiga, Strache sõbralikud sidemed Bosnia serblaste liidrite ning kurikuulsa Kremli-meelse motoklubiga Ööhundid. Vabadusparteil on lähedane koostöö ka teise Euroopa paremäärmuslastega, kelle seas on rohkelt Kremli-sõbralikke jõudusid, näiteks Marine Le Peni juhitud Prantsuse erakond Rahvusrinne.

Vabaduspartei sõlmis koostööleppe Ühtse Venemaaga 2016. aastal ehk paar aastat pärast Krimmi okupeerimist Venemaa poolt ja ajal, mil peeti väga tõenäoliseks, et erakonna kandidaat Norbert Hofer võidab Austria presidendivalimised (nii küll ei läinud ja võidu saavutas hoopis rohelisest vastaskandidaat Alexander van der Bellen. Lepingu sõlmimist märkisid Strache ja Hofer muuhulgas Moskva Punasel väljakul selfie'sid tehes.

Ajalehe Frankfurter Allgemeine andmetel oli näiteks Saksamaa liidukantsler Angela Merkel om Austria kolleegile Kurzile alles eelmisel nädalal väljendanud muret, et sise- ja kaitseministeeriumit kontrolliv Kremli-sõbralik FPÖ võib hakata Moskvale lekitama lääneriikide kolleegide poolt jagatud luureandmeid.

Berliin on ajalehe väited küll tagasi lükanud, kuid paraku pole see esimene kord, kui selline mure pärast Austria valimisi esile kerkib.

Oluline on rõhutada, et teemaks ei ole niivõrd paari lehekülje pikkune ja sümboolne koostööleping Ühtse Venemaaga - FPÖ liidrid on viimased kümme aastat aktiivselt suhelnud Kremli teisijärguliste poliitikutega ning tuntud Venemaa ideoloogidega.

Ajalehele Der Standard teemat kommenteerinud Austria luureametnik nentis, et välismaiste kolleegide koostöö Austria julgeolekuteenistustega on juba niigi miinimumtasemel, sest Austria luure on ka varem andmeleketega silma paistnud ja välisriikide ametnikud kahtlevad austerlaste professionaalsuses.

Austria poliitikas pole Strachel ei usaldusväärse allika ega ka meisterliku valetaja kuulsust, pigem on tegu poliitikuga, kes rahulikult väljamõeldisi edastab ega muretse selle üle, kui ta faktide kontrollijatele vahele jääb.

Heaks näiteks on ka üks eelpool mainitud Spielfeldi üritusel Strache poolt välja käidud väide, justkui oleks rändekriis "maailma politseiniku" USA korraldatud. Detailidesse ta oma jutus ei läinud, kuid vaid mõned kuud varem oli sarnane jutt kirjas ka FPÖ-ga seotud portaalis Info-Direkt. Sealses artiklis kirjutati, et USA on maksnud inimsmugeldajatele, et viimased illegaalseid migrante Euroopasse tooks. Portaali väitel olevat seda kinnitanud "anonüümne allikas Austria sõjaväeluures".

Tookord ajas see "uudis" Austria kaitseministeeriumi silmi pööritama, kuid Venemaa meedias, Prantsuse Rahvusrinde veebiruumis ja mujal sarnastes keskkondades levitati seda väidet aktiivselt.

Info-Direkti juhib aga noor austerlasest reklaamiekspert, kes pani kord ajakirja esiküljele foto Venemaa presidendist koos kirjaga "Me tahame sellist nagu Putin". Sarnaselt paljude Lääne paremäärmuslaste veebilehtedega kasutab Info-Direkt Venemaa firmade serveriteenuseid.

Ükskõik kui palju peaks FPÖ lähitulevikus ka lobitööd tegema, ei ole hetkel tõenäoline, et see tooks kaasa Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamise. Pigem tundub, et erakond üritab mõnevõrra oma senisest Kremli-meelsusest distantseeruda, sest välisministriks esitasid nad parteitu eksdiplomaadi Karin Kneissli. Omal ajal oli mitmeid FPÖ seisukohti jagav Kneissl ka üks võimalik presidendikandidaat enne, kui partei Hoferi kasuks otsustas.

Samuti on tähelepanuväärne, et liidukantsler Kurz liigutas mitu Euroopa Liidu poliitikaga seotud osakonda välisministeeriumist enda otsealluvusse. 31-aastane valitsusjuht on ka teistele liikmesriikidele rõhutanud, et tema valitsus jätkab EL-i meelset poliitikat, samuti pole FPÖ ministrid enam EL-ist lahkumise temaatikal oma sõnavõttudes peatunud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: