Simson ja Katainen: Balticconnector on nii energia- kui ka julgeolekuprojekt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1528462320000 | amCalendar}}
Foto: twitter.com/jyrkikatainen

Eesti ja Soomet ühendav gaasitoru Balticconnector on küll energiapoliitiline ettevõtmine, kuid majandusminister Kadri Simsoni ja Euroopa Komisjoni majandusvoliniku Jyrki Kataineni sõnul on sellel ka julgeolekupoliitiline mõõde.

"Euroopa Liit tahab kindlust selle suhtes, et ükski Euroopa piirkond ei oleks energiapoliitiliselt haavatav. Seetõttu peab komisjon seda Euroopa Liidu laiema strateegia osaks," tõdes Katainen Soomes Inkoos Balticconnectori kompressorijaama nurgakivi panekul.

Sama meelt oli ka Simson, kelle sõnul parandab Eesti ja Soome vaheline gaasitoru oluliselt varustuskindlust. Koos Leedu-Poola suunal välja ehitatava gaasitoruga ning Poola-Norra torujuhtmega vähendab Balticconnector sõltuvust Venemaa gaasist.

"Seda, mida avatud turg tähendab, oleme näinud juba elektrituru näitel - lõpptarbijale oluliselt paremat hinda," märkis Simson.

Soome energiaminister Kimmo Tiilikainen nägi gaasijuhtmel aga peamiselt energiapoliitilist tähtsust.

"Kui praegu on Soomel vaid üks gaasitarnija [Venemaa riigifirma], siis Balticconnecter teeb võimalikuks selle, et Soome ja Baltimaade ning hiljem kogu Euroopa gaasiturust saab ühtne."

Küsimusele, kuidas mõjutab Balticconnectori rajamine gaasi tarbijahinda, vastas Tiilikainen, et "konkurents viib üldiselt madalamate hindadeni, kuigi gaasi hinna tõusude ja languste ennustamine on tihtipeale võimatu".

Eesti võrguettevõtte Eleringi juhi Taavi Veskimäe sõnul pole Eesti energiaturgu kui sellist juba praegu olemas. Hiljemalt 2021. aastaks aga on regionaalse turu tekkimiseks vajalik taristu välja ehitatud.

"Soome ja Eesti piirkonnas on siis olemas gaas Venemaalt ajaloolise nähtusena, lisaks gaas Klaipedast LNG-põhiselt ja gaas Kesk-Euroopast läbi Leedu-Poola ühenduse. Ehk meil on tulevikus kolm erinevat tarneahelat, mis võiks anda tarbijale kindluse, et gaas on pidevalt hea hinnaga stabiilselt saadaval."

Kommenteerides Soome lahel Balticconnectoriga sõna otseses mõttes risti minevat, Venemaalt Euroopasse suunduvat Nord Stream 2-e tõdes Jyrki Katainen, et Euroopa Komisjoni seisukohalt on tegemist hoopis teistsuguse ettevõtmisega.

"See on erahange, millega komisjon mingil moel seotud ei ole. Aga kui toru töötab ja äri toimib ning kõik tehakse Euroopas kehtivate seaduste kohaselt, siis on sellel õigus eksisteerida."

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: