Le Maire: Pariis ja Berliin tegid kõnelustel eurotsooni üle edusamme

Prantsusmaa ja Saksamaa tegid nädalavahetusel Pariisis peetud maratonkõnelustel "tõsiseid edusamme" eurotsooni reformimise teemal, teatas Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire pühapäeval.
Prantsuse valitsusallikas ütles AFP-le, et Le Maire ja Saksa rahandusminister Olaf Scholz pidasid laupäeval ühes Pariisi hotellis 14 tundi läbirääkimisi.
Le Maire postitas Twitterisse fotod "pikast läbirääkimisööst", mille käigus saavutati "tõsiseid edusamme" eurotsooni tuleviku teekaardis.
Après une longue nuit de négociation, nous nous sommes séparés ce matin avec @OlafScholz en actant des progrès importants vers une feuille de route commune pour la zone euro à remettre le 19/06 au #CMFA. Dernière session la semaine prochaine. pic.twitter.com/wfcMfmciIy
— Bruno Le Maire (@BrunoLeMaire) June 10, 2018
Ta lisas, et peab Scholziga algaval nädalal uue kõnelustevooru ettepanekute üle, mis esitatakse 19. juunil Prantsuse-Saksa ministrite kohtumisele.
Scholz nimetas Twitteris kohtumist Prantsuse rahandusministriga "huvitavaks".
Interessantes Treffen mit meinem französischen Amtskollegen Bruno Le Maire zur Zukunft der Eurozone in Paris heute Abend. pic.twitter.com/a5sWhknvHd
— Olaf Scholz (@OlafScholz) June 9, 2018
Pariis ja Berliin püüavad ületada erimeelsusi Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ambitsioonika EL-i reformimise visiooni ja Saksa kantsleri Angela Merkeli ettevaatlikuma lähenemise vahel enne 29. juuni eurotsooni tippkohtumist.
"Meil on endiselt tööd teha," ütles Prantsuse allikas. "Kokkulepet ei ole enne, kui pole kõiges kokku lepitud."
Merkel ei ole nõustunud Macroni ettepanekuga luua eurotsooni eelarve ja rahandusministri ametikoht, kuid teatas eelmisel nädalavahetusel antud usutluses, et toetab ideed investeerimisfondi loomisest eesmärgiga aidata teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni vallas vaesemaid Euroopa riike, kes on teistest maha jäänud.
Saksa kantsler avaldas usutluses ka oma ettepanekud eurotsooni abimehhanismi (Euroopa Stabiilsusmehhanism) muutmise kohta Euroopa Valuutafondiks, väites, et see on võimalik karmide laenutingimuste kehtestamise korral ja tingimusel, et liikmesriigid jäävad uue institutsiooni üle järelevalvet teostama.
Macroni kantselei tervitas Merkeli järeleandmisi, kuid Le Maire kutsus Saksamaad veelgi kaugemale minema. "See on julge vastus, mis on samm õiges suunas. On see piisav? Ei. Me peame praegust unikaalset ja ajaloolist võimalust kasutades kaugemale minema," sõnas Prantsuse rahandusminister.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS